ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ekspozitė me vepra arti qė sfidojnė bukurinė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Ekspozitė me vepra arti qė sfidojnė bukurinė   Sat Sep 20, 2008 8:50 pm

Ekspozitė me vepra arti qė sfidojnė bukurinė
Kultura perendimore ėshtė e dhėnė shumė pas bukurisė dhe famės, ku shpesh vihet shenja e barazimit midis tė qėnurit tepėr elegante (nėn peshė)dhe tėrheqėse. Media dhe industria e modės shpesh e pėrjetėsojnė kėtė mit. Por ndalimi pėr modelet nėn peshė gjatė Javės sė Modės nė Madrid ka bėrė qė shumė analistė tė reflektojnė se cila duhet tė jetė masa e dobėsisė? Njė ekspozitė e fundit arti nė Nju Jork, e titulluar Bukuria e Rezikshme i hedh njė vėshtrim idealit tė shoqėrisė pėr bukurinė.

Bukuria e Rrezikshme, njė ekspozitė nė Muzeun Chelsea tė Artit nė Nju Jork sfidon nocionin e shoqėrisė pėr bukurinė. Duke ecur nėpėr ekspozitė vizitorėt vihen pėrballė peshores sė Jacob Dahlgren-it. Pėrgjegjėsi i muzeut Manon Slome thotė se synimi i ekspozitės ėshtė tė krijojė njė farė ankthi pėr audiencėn.

“Njerėzit kanė frikė tė peshohen nė publik dhe kjo ėshtė arėsyeja qė e vendosa peshoren nė hyrje tė ekspozitės pėr tė krijuar sensin e ankthit qė mendoj se ėshtė rezultat i krijuar nga industria e bukurisė”.


Punimet vijnė nga lloje tė ndryshme tė medias: piktura, skulptura, fotografi dhe video qė synojnė tė provokojnė, tė trondisin dhe me njė fjalė t’i sfidojnė vizitorėt. Puna nė dru me vaj dhe akrilik e Tom Sanfordit pasqyron pikėrisht fenomenin e anoreksisė tek tė famshmit.


Videoja e Joshua Neusteinit regjistron dietėn ekstreme tė njė modeleje shumė tė hollė. Fotografitė e Orlanit vendosin nė kronikė 40 ditėt e famshme para operacionit tė implantimit. Videoja e artistes Daniella Dooling “Whirling” luhet ndėrsa paraqitet xhaketa qė ajo vishte e mbuluar me thonj fallco.

Pėrgjegjėsi i muzeut Manon Slome: “jo ėshtė njė xhaketė force qė pėrdoret nė njė institucion psikiatrik dhe me tė cilin ėshtė i lidhur ky person, qė ėshtė i mbuluar me 10 mijė thonj artificialė. Ėshtė interesante pasi kjo vepėr arti quhet kėmishė, veshmbathje femėrore e periudhės viktoriane. Pra kemi njė lloj shkėputjeje midis titullit tė veprės dhe realitetit”.

Zoti Slome thotė se ekspozita pėrpiqet tė trondisė themelet e perceptimeve tė tilla.

“Mendoj se njerėzit vriten si emocionalisht edhe fizikisht nė pėrpjekje pėr tė mbajtur standarte jorealiste tė bukurisė, veēanėrisht nė kėtė kohė. Pėrse duhet tė kufizohemi nė kėtė nocion steriotip tė bukurisė?”

Shumė vizitorė si Elizabeth Beahm, e vlerėsojnė kėtė mesazh: “Ekspozita mė ka bėrė tė ndjehem mė mirė me veten, me kėtė qė jam, me trupin qė kam. Ėshtė OK tė jesh e moshuar, tė kesh rudha nė fytyrė dhe pak bark. Nuk dua tė dukem si kėto gra, si manekine”.

Tė gjitha modelet torturohen nga uria nė ndjekje tė ėndrės sė tyre. Haidis thotė: “Kam qėnė gjithmonė shumė tėrheqėse, shkoj nė palestėr, marr mėsime boksi dy herė nė javė. Mė pėlqen tė vrapoj nė fundjavė. Kam njė shtėpi nė Pensilvani, zakonisht bėj 10 kilometra nė ditė dhe qėndrojė shumė aktive. Dieta nuk funksionon pėr mua, nuk e mbaj dot”.

Schiling, njė tjetėr modele thotė: “Ka gjithmonė klientė tė caktuar pėr tipe tė caktuara vajzash. Klientėt gjithmonė i gjen pavarėsisht nga pamja qė ke. Nėse nuk i gjen dot, atėherė duhet tė bėsh diēka tjetėr pasi nuk mendoj se ja vlen tė dėmtosh veten pėr asgjė”.

Marre nga - 24-ore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Ekspozitė me vepra arti qė sfidojnė bukurinė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Foto nga jeta dhe vepra e Dr. Rugoves!
» Bibliografia e Ramiz Kelmendit
» Edhe njė zbulim nga jeta e Michael Jackson-it
» Kristaq Shabani : Sipar i madh i artit tė pikturimit
» Kalosh Ēeliku: Pėrkujtim - Gani Azemi (1951-2012)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Arti dhe Kultura-
Kėrce tek: