ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Asnje burim i ri energjitik per 2009-en

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Asnje burim i ri energjitik per 2009-en   Tue Sep 23, 2008 1:05 am

Asnje burim i ri energjitik per 2009-enShqiperia nuk do te kete asnje burim te ri te prodhimit te energjise te pakten deri ne dimrin e vitit te ardhshem.
Burime zyrtare nga Ministria e Energjitikes thone se edhe pse
jane dhene nje numer i konsiderueshem veprash me koncesion, asnjera
prej tyre nuk pritet te hyje ne pune. Te pakten deri ne fundin e vitit
2009-es, ku vepra e pare pritet te jete TEC-i i Vlores. Sipas
te dhenave zyrtare, qeveria ka miratuar deri tani 27 kontrata
koncesionare per ndertimin e hidrocentraleve qe i korrespondon nje fuqi
totale mbi 125 megavat. Keto vepra pritet te prodhojne mbi 602 milione
kilovatore energji elektrike, sasi kjo e barabarte me me pak se 10
perqind te konsumit vjetor te vendit. Te gjitha keto vepra, jane
kryesisht hidrocentrale lokale te miratuar kete vit dhe nuk pritet te
hyjne ne prodhim, perpara vitit 2010. Qeveria thote se ka nje
sere kontratash te tjera, me te medha ne proces negocimi. Sipas
Ministrise se Ekonomise, eshte duke u negociuar kontrata per ndertimin
me koncesion te kaskades se HEC-eve ne lumin “Devoll”, me nje kapacitet
prej 350 megavat. Po keshtu eshte ne perfundim te negociatave edhe
kontrata per ndertimin e hidrocentralit te Ashtes, me fuqi te instaluar
50 mega. Te dyja keto vepra pritet te prodhojne rreth 1.5 miliarde
kilovatore energji ne vit, cka do te rriste prodhimin vendas me 25
perqind. Por kjo nuk pritet te ndodhe, te pakten perpara vitit 2011. Ndaj
ne kete faze kur po afron edhe stina e dimrit, pyetja qe shtrohet eshte
a do te kemi energji pa nderprerje kete vit? Ndonese situata hidrike
eshte me e mire se vitin e kaluar, ekspertet thone se serish furnizimi
me energji mbetet i pasigurt dhe i varur nga kushtet klimaterike, por
edhe aftesia e vendit per te importuar sasira te medha energjie nga
jashte.
Spoiler:
 

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Asnje burim i ri energjitik per 2009-en
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» URIME DIPLOMIMI I DASHUR BURIM GASHI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Www.Albaone.Top-Board.Com :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: