ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet numri me 13 milionė shifra...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Zbulohet numri me 13 milionė shifra...   Mon Sep 29, 2008 11:20 pm


Njė
grup matematicientėsh tė universitetit tė Kalifornisė dhe Los Angeles
kanė lajmėruar zbulimin e njė numri me 13 milionė shifra.

Ata kanė fituar kėshtu njė cmim prej 100.000 dollarė qė ishte
premtuar pėr atė qė do tė zbulonte njė numėr mė tė madh se 10 milionė
shifra.

Cmimi do tė dorėzohet sapo numri tė bėhwt publik. Pėr
tė zbuluar numrin, Universiteti kalifornian ka zėnė njė rrjet me 75
kompjutera me njė sistem operativ “Windows XP” si dhe njė sistem tjetėr
kompiuterik alternativ qė shėrben pėr tė verifikuar numrin.

Bėhet
fjalė pėr numrin primar tė 46-tė tė Mersenne. Numri primar i Mersenne
(nga emri i matematicientit francez Marin Mersenne, 1588-1684) shprehet
ne formulėn “2^(p – 1)”, ku “p” ėshtė nė vetvete njė numer primar,
domethėnė i pjestueshėm vetėm me veten e vet dhe me njė.

Vlera e “p-sė” e gjetur nga matematicientėt kalifornian ėshtė i barabartė me 43,112,609.

Bėhet
fjalė pėr njė sukse tė ri pėr programin “Great Internet Mersenne Prime
Search” (GIMPS), qė ka vėnė nė garė gjatė gjithė kėtyre viteve
matematicientė nga e gjithė bota dhe ka sjell nė dritė njė seri numrash
tė rinj para Mersenne.

Njė cmim prej 100 mijė dollarė ėshtė
vėnė nė lojė nga “Electronic Frontier Foundation” pėr atė qė gjente njė
numėr primar tė Marsenne me mė shumė se 10 milionė shifra.

“Jemi
entuziast “, tha pėr “Los Angeles Times” shefi i grupit tė
matematicientėve kalifornian, Edson Smith, “Dhe tani tė pėrveshim
mėngėt pėr tė kėrkuar numrin tjetėr”.
Spoiler:
 

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Zbulohet numri me 13 milionė shifra...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Urime pėr Ditėlindje!
» E pabesueshme - nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Ēdo gjė qė ka tė bėj me zgjedhjet lokale nė Kosovė
» Agim Rexha: "Zonja e zezė" dhe Kosova e tradhėtuar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Www.Albaone.Top-Board.Com :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: