ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 “Phoenix” zbulon bore ne Mars

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: “Phoenix” zbulon bore ne Mars   Wed Oct 01, 2008 1:04 pm


Sonda “Phoenix” ka zbuluar gjurme bore ne planetin Mars. Agjencia hapesinore amerikane “NASA” e ka konsideruar kete ngjarje si nje zbulim te paprecedent.
“Nje instrument i perdorur per analizimin e nderveprimit mes atmosferes dhe siperfaqes se tokes se Marsit ka zbuluar gjurme bore qe binin nga lartesia 4 mije metra mbi zonen ku u vendos sonda ‘Phoenix’”, thuhet ne nje komunikate te “NASA”-s.
“Nuk eshte pare nje gje e tille me pare ne Mars. Do te grumbollojme te dhena te tjera per te mesuar, nese bora ka rene mbi siperfaqe”, theksoi agjencia hapesinore.
Sipas disa vezhgimeve, floket e bores jane shkrire perpara se te binin mbi siperfaqen e planetit te kuq.
“Megjithate, vezhgimet e kryera me mjetet e sondes ‘Phoenix’ kane zbuluar gjurme te reaksioneve kimike mes mineraleve te tokes ne Mars dhe ujit ne gjendje te lenget ne te shkuaren, te ngjashme me ato qe ndodhin ne toke. Shumica e formacioneve gelqerore dhe e argjilave formohen ne prani te ujit ne gjendje te lenget”, bene te ditur shkencetaret amerikane.
Spoiler:
 

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
“Phoenix” zbulon bore ne Mars
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kurizitet kosovar: Sabri Azemi zbulon zmadhuesin mekanik
» Si nė pėrralla, qeni zbulon qypin me ar me vlerė prej 10 mln dollarė (FOTO)
» Jahė Sadrija: Tė gjithė bashkė nė Gllogjan, atje nė Dukagjin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Www.Albaone.Top-Board.Com :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: