ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Truri nuk ka mė sekrete, ja kodi qė lexon mendimet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Truri nuk ka mė sekrete, ja kodi qė lexon mendimet   Thu Oct 02, 2008 2:29 am

Truri nuk ka mė sekrete, ja kodi qė lexon mendimet
Pėrtej
fantastiko-shkencores, nė tė ardhmen pajisjet mund tė lexojnė mendjen.
Zbulimet do tė ndihmojnė nė tė kuptuarin mirė tė semundjeve qė lidhen
me ērregullimet mendore si skizofrenia.
Mendja
nuk ėshtė ende njė libėr i hapur, por mekanizmat nė qendėr tė mendimeve
po bėhen gjithmonė e mė tė qarta. Njė grup shkencėtarėsh amerikanė ka
arritur tė deshifrojė njė pjesė tė kodit gjuhėsor tė trurit, duke
dalluar disa rrethe neuronesh qė aktivizohen nė momentin kur mendohet
pėr tė nxjerrė fjalė, qė lidhen me objekte konkrete, si njė lule pėr
shembull.

Sipas revistės ‘Science’ qė jep lajmin e kėtij
studimi, ky zbulim mund tė ēojė, nė tė ardhmen, nė krijimin e njė
fjalori cerebral dhe nė mundėsinė e zhvillimit tė dispozitivėve tė zotė
tė lexojnė nė mendje se pėrse ėshtė e rėndėsishme ky fjalor.

Njė
ekip me ekspertė informaticienė dhe neuroshkencėtarė-tė koordinuar nga
Tom Mitchell nga Universiteti i Pitsburgut- ka pėrdorur njė rezonancė
magnetike funksionale, qė fotografon trurin me pamje direkte.
Shkencėtarėt pėrdorėn njė grup vullnetarėsh. Kjo ka lejuar vėzhgimin e
shumė kombinimeve tė aktivitetit nervor, secila e lidhur me njė fjalė.
Duke u nisur nga kėto lidhje dhe nga pėrdorimi i llogaritjeve
statistikore, shkencėtarėt arritėn tė mblidhnin njė kod tė vėrtetė me
mijėra fjalė. Kodi ėshtė i pėrbėrė nga dekodifikimet e atyre qė mund tė
quhen “kritograma neurale”.

“Besojmė se kemi identifikuar njė
farė numri tė kodit bazė qė truri pėrdor pėr tė treguar domethėnien e
disa fjalėve”- ka shpjeguar Mitchell, qė ėshtė njė pioner nė aplikimin
e kompjuterit nė studimet e trurit. Nuk ekziston deri tani njė
fjalor(mjaft tė mendosh se pėr emra abstraktė nuk u identifikua asnjė
rreth cerebral), por siē pohon njė tjetėr autor, Marcel Just, ‘ėshtė
njė hap i rėndėsishėm nė deshifrimin e kodit tė trurit’.

Aplikimet
e kėtyre zbulimeve shkojnė pėrtej mundėsisė sė leximit tė mendimeve. Nė
tė ardhmen mund tė ndihmojnė nė njė kuptim mė tė mirė tė sėmundjeve si
autizmi dhe tė shqetėsimeve mendore si paranoja, skizofrenia etj.

Nuk
ėshtė hera e parė qė shkencėtarėt provojnė tė shohin nė mendjen e
njeriut. Studime tė mėparshme tregojnė se rezonanca magnetike mund tė
shėrbejė pėr tė vėnė me shpatulla pas murit gėnjeshtarėt(sepse kur
njeriu gėnjen trurit i duhet mė shumė punė dhe sforco, pasi aktivizohen
mė shumė neurone kundrjet atyre qė aktivizohen kur thuhet e vėrteta).

Xhuljeta Lamkaj : Gazeta Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Truri nuk ka mė sekrete, ja kodi qė lexon mendimet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "Dosja sekrete" e Kosovės, CIA dhe lufta
» Duro Mustafaj: Poezi,burimi i shpirtit tė tij

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete-
Kėrce tek: