ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bomba e metanit, kėrcėnim i ri i ngrohjes globale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Bomba e metanit, kėrcėnim i ri i ngrohjes globale   Thu Oct 02, 2008 2:31 am

Bomba e metanit, kėrcėnim i ri i ngrohjes globale
Shkencėtarėt
paralajmėruan se ngrohja globale mund tė pėrshpejtohet pėr shkak se
miliona ton metan do tė ēlirohen nga nėndeti i Arktikut. Sipas
kėrkimeve tė para, ndėrsa zona e Arktikut ngrohet, sasi tė mėdha gazi
tė efektit serė 20 herė mė tė fuqishme se dioksidi i karbonit - po
ngjiten nė sipėr.
Orhan
Gustafson i Universitetit tė Stokholmit, njė nga krerėt e ekspeditės, u
shpreh nė njė letėr nga anija e tyre ruse e kėrkimit se, pėr herė tė
parė, skuadra zbuloi njė zonė intensive me metan, aq e dendur sa
“metani nuk kishte kohė tė shpėrbėhej nė ujin e detit por po dilnin
fluska metani nė sipėrfaqen e detit”. Skuadra beson se dalja e
pėrshpejtuar ėshtė e lidhur me rritjen e temperaturave nė zonėn e
Arktikut.Gustafson vazhdoi se “mendimi tradicional ka qenė se sasitė e
akujve tė pėrhershėm do tė mund t’i mbanin depozitat e metanit tė
paprekura”. Sidoqoftė, kėrkimet e vazhdueshme pėrmes mijėra kilometrave
katrorė nė nėndetin e Arktikut po shton faktet “qė akujt e pėrhershėm
kanė filluar tė ēahen dhe tė ēlirojnė metan”.


Gazeta: Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Bomba e metanit, kėrcėnim i ri i ngrohjes globale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete-
Kėrce tek: