ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shitet pėr 63 mijė euro logoja origjinale e Rolling Stones

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Shitet pėr 63 mijė euro logoja origjinale e Rolling Stones   Thu Oct 02, 2008 2:51 am

Shitet pėr 63 mijė euro logoja origjinale e Rolling Stones
LONDĖR
– Logoja e famshme e Rolling Stones u ble nga njė muze londinez,
Victoria and Albert Museum. Shitja e dizenjimit origjinal, logos sė
bandės angleze, realizuar nė vitin 1970 nga John Pasche kapi njė vlerė
prej rreth 63 mijė euro. Nė vitin 1970, Rolling Stones, tė pakėnaqur
nga propozimet e bėra nga shtėpia diskografike Decca, kėrkuan njė
student artesh, pėr tė mundėsuar dizenjimin e njė logoje tjetėr. Ishte
Mick Jagger ai qė zbuloi Pasche, 24-vjeēarin, student nė Royal College
of Art di Londra. Ai ra nė sy gjatė njė ekspozite teksa ishte nė vitin
e fundit nė institutin e artit.
Rolling
Stones u dashuruan menjėherė me logon, aq sa, pasi i kishin dhėnė
piktorit 50 stėrlina, i paguan pa mėdyshje edhe 200 tė tjera. Vizatimi,
frymėzuar nga buzėt e liderit tė grupit Mick Jagger, u pėrdor pėr herė
tė parė nė albumin «Sticky Fingers», publikuar nė prill tė vitit 1971.
Pasche, qė u mor dy javė me detajet e logos, ideoi edhe posterin e
turit evropian tė grupit tė njohur nė vitet 1970 e 1973 dhe tė atij
amerikan organizuar nė vitin '72. Pasche ka deklaruar se e shiti logon
pėr tė paguar detyrimin shkollor tė tė birit. “Ėshtė 11-vjeē dhe kėto
para i duhen pėr shkollėn”- ka thėnė ai, duke treguar se Mick donte tė
pėrdorte njė foto tė perėndeshė Kali, qė nė atė kohė nė Indi ishte
shumė nė modė.

Sipas tij, kreu i grupit donte diēka jo tė
zakonshme, tej formales. Ndėrkohė qė piktorit ideja i erdhi qė nė
kontaktin e parė me tė. “Gjėja e parė qė mė bėnė pėrshtypje ishin buzėt
e tij tė mėdha”- shton mė tej, duke thėnė me modesti se nuk e priste
njė popullaritet kaq tė madh. Sipas tij, edhe sot e kėsaj dite merr
e-maile nga njerėz qė logon e kanė bėrė tatuazh nė pjesė tė ndryshme tė
trupit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Shitet pėr 63 mijė euro logoja origjinale e Rolling Stones
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skandaloze: Pėr gjashtėmijė euro, shkodranen ia shesin njė plaku tė Kosovės (Video)
» Sekretari i Besim Beqajt, 28 mijė euro pagė vjetore nga shteti
» Buxheti i Kosovės pėr vitin 2012 parashihet tė jetė 1.5 miliardė euro

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News-
Kėrce tek: