ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Acidi laktik, energjia alternative e trurit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Acidi laktik, energjia alternative e trurit   Thu Oct 02, 2008 2:57 am


Truri
djeg energji alternative kur organizmi ėshtė nėn sforcim dhe gjendet nė
njė sasi tė pakėt glukozi. Truri arrin tė pėrdorė acidin laktik.

Ky ėshtė rezultati i njė kėrkimi tė studiuesve tė Universitetit tė
Kopenhagenit nė Danimarkė dhe Universitetin e Amsterdamit, publikuar nė
revistėn Faseb Journal.

Pėr tė arritur nė kėto konkluzione,
kėrkuesit kanė vėzhguar qarkullimin e gjakut nė trurin nga truri nė njė
grup vullnetarėsh tė cilėt kishin ndėrmarrė ushtrime fizike tė
lodhshme.

U arrit tė zbulohej se gjaku nė rrugėn drejt trurit ka njė pėrbėrje tė lartė acidi laktik.

Analizat
e fundit treguan se truri nuk e magazinonte tė gjithė acidin, por e
pėrdorte si burim energjie alternative bashkė mė sasinė e ulėt tė
glukozės.
Spoiler:
 

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Acidi laktik, energjia alternative e trurit
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Www.Albaone.Top-Board.Com :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: