ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dhjetė urdhėresat anticelular

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Dhjetė urdhėresat anticelular   Thu Oct 02, 2008 2:58 am

Dhjetė urdhėresat anticelular
Janė
shumė sjellje josociale qė stimulohen nga telefonat dhe tė shumtė janė
ata qė bezdisen. Pėr shkak tė pėrdorimit tė rrėmujshėm dhe moskokėēarės
tė celularėve tashmė nuk janė dhe aq pak ndalimet e pėrdorimit nė vende
tė ndryshme. Nė Zvicėr, pėr shembull, ka trena me vagona tė posaēėm ku
ndalohen celularėt e ndezur, nė Hollandė nė lokale ėshtė pėrgjithėsisht
e ndaluar tė hysh me zile me zė. Njė blogger i njohur amerikan, i dhėnė
pas telefonisė celulare, ka skicuar njė manual me sjelljetmė tė kėqija
tė njerėzve tė padisiplinuar nė pėrdorimin e celularit. Ja dhjetė
rregullat qė thyejnė etiketėn e pėrdoruesit tė sjellshėm.
Janė
shumė sjellje josociale qė stimulohen nga telefonat dhe tė shumtė janė
ata qė bezdisen. Pėr shkak tė pėrdorimit tė rrėmujshėm dhe moskokėēarės
tė celularėve tashmė nuk janė dhe aq pak ndalimet e pėrdorimit nė vende
tė ndryshme. Nė Zvicėr, pėr shembull, ka trena me vagona tė posaēėm ku
ndalohen celularėt e ndezur, nė Hollandė nė lokale ėshtė pėrgjithėsisht
e ndaluar tė hysh me zile me zė. Njė blogger i njohur amerikan, i dhėnė
pas telefonisė celulare, ka skicuar njė manual me sjelljetmė tė kėqija
tė njerėzve tė padisiplinuar nė pėrdorimin e celularit. Ja dhjetė
rregullat qė thyejnė etiketėn e pėrdoruesit tė sjellshėm.

1) Tė flasėsh me zė tė lartė, shqetėsohet fqinji.

2)
Tė flasėsh pėr gjėra shumė vetjake (si pėr shembull pėr mbrėmjen e
shkuar qė keni kaluar vėrdallė nė pub, duke pėrshkruar detajet e
takimit dhe tė ngrėnies, pėr tė mos folur pėr telefonata qė kanė si
argument marrėdhėniet sentimentale ose pėrshkrimin e sėmundjeve). Kjo
do tė mėrziste atė qė keni pranė qė nuk ėshtė domosdoshmėrisht i
interesuar pėr programin tuaj dhe qė do tė donte tė mendonte nė heshtje
pėr punėt e veta.

3) Tė ndėrpresėsh bisedat pėr t’u pėrgjigjur
nė telefon. Acaroni atė qė keni pranė qė vihet shpesh nė plan tė dytė
kur vjen njė telefonatė tė cilės “duhet t’i pėrgjigjesh patjetėr”.

4)
Tė kontrollosh celularin nė kinema. Nėse ėshtė e vėrtetė qė gjithnjė e
mė pak dėgjohen zilet e aktivizuara, ėshtė edhe e vėrtetė qė shumė nuk
arrijnė veē tė kontrollojnė telefonin e tyre dhe tė pėrgjigjen pėrmes
sms thirrjeve qė marrin. Me pėrjashtim tė mjekėve, tė tjerėt do tė
bėnin mirė tė shijonin filmin dhe tė mos shqetėsonin tė tjerėt me
dritat e ekranit.

5) Tė shkruash sms duke ngarė makinėn. Sjellje
e ndaluar nga kodi rrugor, por qė ėshtė akoma shumė e pėrhapur, me
rrezik tė madh pėr qarkullimin.

6) Tė shkruash sms duke ecur.
Duket e tepruar por mjekėt amerikanė tė ndihmės sė shpejtė kanė lėshuar
sė fundi njė komunikatė nė tė cilėn paralajmėrojnė pėrdoruesit ndaj
“ėalking messaging”, si shkak i shumė aksidenteve dhe i pėrplasjeve tė
ndryshme qė kanė ndodhur ndėrsa kapėrcehet rruga duke i mbajtur sytė
veēse tek ekrani.

7) Sms tė shkurtra dhe tė pallogaritshme. “Si
je?”, “Ēfarė bėn?”. Duket se pyetjet e kėtij lloji, tė pėrgjithshme dhe
tė mjegullta qė bėhen pėrmes sms e bezdisin marrėsin e tyre mė shumė se
kur kėto formula bėhen me zė. Kujtojmė se nė mungesė tė njė plani
tarifor tė posaēėm, kostoja e sms-ve ėshtė absolutisht mė e lartė nė
raport me shėrbimet e tjera tė telefonisė celulare. Kostoja e copėzės e
dėrguar me sms ėshtė shumė e madhe (1000 herė mė shumė) se po tė
dėrgohej pėrmes postės elektronike.

8) Zilet shumė tė larta.
Edhe jashtė kinemasė, trenave dhe restoranteve, zilet me ton tė lartė,
shqetėsojnė. Sa mė “idiote” dhe e njohur tė jetė zilja, aq mė shumė
bezdi krijon.

9) Spektakle dhe ngjarje. Nuk ka mė keq se telefoni i fqinjit qė bie nė teatėr apo gjatė koncertit.

10)
Vėnde tė papėrshtatshme. Janė shumė vende nė tė cilat nuk ėshtė e
pėrshtatshme pėr tė folur nė telefon ose pėr tė mbajtur zilen ndezur:
qė nga bibliotekat deri tek dyqanet ushqimore. Disa qendra tregtare
kanė nisur qė tė shpallin njė njoftim tė veēantė dhe domethėnės: “Ai qė
ėshtė duke folur nė momentin qė po i shėrbehet, shkon nė fund tė
radhės”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Dhjetė urdhėresat anticelular
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jotgo Telo:KATĖRMBĖDHJETĖ SUMBULLA DASHURORE (Cikėl lirikash pėr respekt te s. Valentinit).
» Vullnet Poshka:Dhjetė vjet pas
» Xhabir Hamiti i rrezikuar, policia urdhėron pėrcjelljen e tij
» Gruaja e Tuk Jakovės: Fjalia pėr tė cilėn Enver Hoxha urdhėroi zhdukjen e tim shoqi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News-
Kėrce tek: