ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Studimi, truri jep pėrgjigje intensive ndaj muzikės live

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Studimi, truri jep pėrgjigje intensive ndaj muzikės live   Thu Oct 02, 2008 2:59 am

Studimi, truri jep pėrgjigje intensive ndaj muzikės live
Truri
njerėzor i pėrgjigjet muzikės dhe pėrgjigja ėshtė mė intensive dhe e
artikulueshme kur tingujt janė realė, vepėr e njė muzike tė luajtur
direkt, sesa kur ajo ėshtė prodhim kompjuterik. Kėtė e ka dėshmuar sė
fundi njė kėrkim i publikuar nė revistėn “PloS One” realizuar nga njė
kėrkues i Universitetit tė Sussex, Stefan Koelsh, nė bashkėpunim me
shkencėtarėt Max Plank Institute. Kėrkuesit i kanė vėnė pėr tė dėgjuar
disa vullnetarėve pjesė muzikore “dal vivo” nga disa muzikantė dhe
“produkte” kompjuterike.
Gjatė
dėgjimit u regjistrua pėrgjigja elektrike e trurit dhe ajo e lėkurės.
Pavarėsisht se asnjė nga tė anketuarit nuk ishte me edukatė muzikore,
truri i secili tregoi njė aktivitet tė qartė elektrik nė pėgjigje tė
ndryshimeve tė tingujve dhe tonit muzikor. Ky reagim ishte mė i fortė
kur muzika e dėgjuar, ishte e luajtur nga njė muzikant nė ndryshim nga
rastet kur ishte e peodhuar nė kompjuter. Studimi tregon se nė rastin e
parė, truri duke dėgjuar dukej se kėrkonte tė zbuolonte kuptimin e
muzikės qė luante pianisti. “Wshtė njė pėrgjigje e ngjashme me atė qė
truri ka pėrpara njė testi, kur kupton tė zbulojė domethėnien e
fjalėve”- shpjegon Koelsh. Sipas saj rezultatet, tregojnė qė muzikanti
komunikon nė kohėn qė luan dhe nė kėtė moment truri i dėgjuesit
‘prodhon’ pėrgjigjen pėr sa dėgjon, qoftė fjalė, qoftė muzikė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Studimi, truri jep pėrgjigje intensive ndaj muzikės live
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Tradhtia e shqiprisė ndaj kosoves u vune ne sherbim te jugosllaveve
» Nė pėrgjigje tė njė sqarimi
» AKTET GJENOCIDALE Prof.Dr.Sabile Ēekmezi-Basha:TĖ UDB-SĖ NDAJ TĖ BURGOSURVE POLITIKĖ Shqiptarė
» Vasil Premēi: Magjia e pjergullės sė rrushit...
» Pėrgjigje Pėllumb Xhufit dhe tė tjerėve pėr Historinė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News-
Kėrce tek: