ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A e dini se....?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: A e dini se....?   Thu Oct 02, 2008 3:05 am

A e dini se....?
A
e dini se stomaku ka njė acid hydroklorik, lėndė grryese e njėjtė me
atė qė pėrdoret pėr tė trajtuar metalet nė industri. Ai mund tė grryejė
hekurin. Por nė stomak gjithēka ėshtė perfekte. Mukusi qė rrethon muret
e stomakut ruan kėtė lėng tė mos bėhet e i dėmshėm por vetėm tė
shėrbejė pėr tė tretur ushqimin.
Acidi gėrryes nė stomak

A
e dini se stomaku ka njė acid hydroklorik, lėndė grryese e njėjtė me
atė qė pėrdoret pėr tė trajtuar metalet nė industri. Ai mund tė grryejė
hekurin. Por nė stomak gjithēka ėshtė perfekte. Mukusi qė rrethon muret
e stomakut ruan kėtė lėng tė mos bėhet e i dėmshėm por vetėm tė
shėrbejė pėr tė tretur ushqimin.

Pozicioni i trupit ndikon nė memorien tuaj

Nuk
kujtoni njė pėrvjetor? Atėherė provoni tė uleni nė gjugjė. Memoria
mishėrohet edhe nga pozicioni. Disa studiues argumentojnė se disa
gjėra kujtohen mė mirė nėse njeriu ulet nė tė njėjtin pozicion qė ka
qenė dikur gjatė ngjarjes.

Shumica e ushqimit shkon pėr trurin

Megjithėse
truri pėrbėn vetėm 2% tė peshės sė pėrgjithshme trupore tė njeriut, ai
kėrkon 20% tė kalorive dhe oksigjenit tė trupit. Pėr tė mbajtur trurin
nė gjendje pune, tre arterie kryesore pompojnė oksigjen pa pushim.
Sikur qoftė edhe njėra prej kėtyre arterieve tė dėmtohet ose mos tė
pompojė njė herė truri fillon mosfunksionimin normal.

Mijra vezė tė papėrdorurua

Kur
njė grua kalon 40 vjeē, cikli menstrual i cili kontrollon nivelin e
hormoneve ndalon. Kjo shkakton ndryshim tė gjendjes emocionale. Po
ashtu edhe prodhimi i vezės fillon tė bjerė. Kėshtu njė vajzė
adoleshente ka rreth 34 mijė vezė nė zhvillim. Rreth 350 prej kėtyre
vezėve maturohen gjatė jetės sė saj (nė masėn njė nė muaj). Ndėrkohė
pjesa tjetėr e vezėve tė ngelura prishen. Nėse nė horizont nuk duket
ndonjė shtatėzani, truri mund tė ndalojė maturimin e njė veze.

Pubertiteti, ja pse ėshtė kaq i pakėndshėm

Pubertiteti
ndryshon strukturėn e trurit. Ne e dimė se hormonet qė ndodhen nė trup
janė tė nevojshme pėr tė stimuluar rritjen dhe tė pėrgatisin trupin pėr
riprodhim. Por pse adoleshenca ėshtė kaq e pakėndshme pėr tė gjithė?
Kjo pasi hormone si testosteroni influencojnė nė zhvillimin e neuroneve
nė tru dhe ndryshimet e bėra nė strukturėn e trurit shkaktojnė
ndryshime tė sjellje.


Lėkura ka katėr ngjyra


gjitha lėkurat kanė katėr ngjyra. Edhe lėkura e bardhė ka 3 ngjyra tė
tjera tė fshehura. Kėshtu afėr venave lėkura merr ngjyrė tė kuqe. Po
ashtu lėkura shoqėrohet me pigment tė verdhė nė pjesė tė saj. Ngjyra e
fundit ėshte e zeza dhe ndikohet nga melanina. Kjo bėn qė lėkura tė
ngjajė e zezė nė pjesė tė mėdha tė saj. Tė katėrta kėto ngjyra miksohen
dhe krijojnė njerėzit me ngjyra tė ndryshme nė tė gjithė globin.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
A e dini se....?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete-
Kėrce tek: