ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PHP Tutorial ne gjuhen shiqpe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: PHP Tutorial ne gjuhen shiqpe   Sun Aug 10, 2008 3:14 pm

PHP
Mini Liber per mesimin e gjuhes PHP


Permbajtja :

1.
Hyrje
2.
Sintaksa , Komentet
3.
Variablat dhe Konstantet
4.
Operatoret
5.
Kushtet , loop
6.
Funksionet
7.
Format
8.
$_POST ,$_GET , $_REQUEST


Hyrje

*
Cfare eshte PHP
PHP eshte nje gjuhe programimi e cila ekzekutohet ne server. PHP do te thote Hypertext Preprocessor (ang.) .
*
Cfare duhet te di ?
Per te mesuar PHP ju duhet te dini HTML ndersa disa gjuhe skriptimi do t'iu ndihmonin.

Sintaksa dhe Komentet

Nje kod PHP fillon gjithmone me

Shembull :


Komentet ne PHP shkruhen duke perdorur // per komente ne nje rrjesht dhe \* */ per komente ne disa rreshta.

Shembull :
// Ky eshte nje koment ne nje rrjesht

/*
Ky eshte
koment ne
disa rreshta
*/
?>


Variablat dhe Konstantet
Variablat perdoren per te ruajtur vlera te tipit tekst , numra etj. Mbasi te kene marre vlere variablat mund te perdoren ne pafundesi brenda kodit.Ne PHP fillojne gjithmone me shenjen $
Shembull :
$emri_variables = vlera ;

Shembull i perdorimit :
$emri = ' Xhulio';
$mosha = '15';
echo 'Emri : '.$emri.' , Mosha : '.$mosha.'';
?>

Shembulli i mesiperm do te shfaqe ne shfletues tekstin Emri : Xhulio , Mosha : 15.

Konstantet perdoren per te mbajtur vlera te cilat nuk ndryshojne

Shembull :
define('EMRI','Xhulio');
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PHP Tutorial ne gjuhen shiqpe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Informatika, Shkarkime :: Gjuhe programuese :: PHP & MySQL-
Kėrce tek: