ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet gjeni armik i leximit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Zbulohet gjeni armik i leximit   Wed Oct 08, 2008 1:37 am

Zbulohet gjeni armik i leximit
Njė
grup kėrkuesish tė universitetit tė Oxford (GB), falė njė studimi tė
drejtuar nga italiania Silvia Paracchini, kanė zbuluar njė variant
gjenetik qė e bėn mė tė vėshtirė leximin pėr personat qė janė mbartės
tė tij.
Nė 7 persona, njė prej tyre ka tė pranishėm variantin gjenetik qė e bėn
leximin tė vėshtirė. Sipas testeve tė fundit, zbuluar nga kėrkuesit
britanikė, kush e ka kėtė gjen nuk ka ndonjė miqėsi tė mirė me librat.
Megjithatė
ky variant i zbuluar, sipas shkencėtarėve nuk ndikon nė inteligjencėn e
personave bartės. Tė dhėnat e studimit janė publikuar sė fundi nė
“American Journal of Psychiatry”. Studimet e mėparshme kishin
identifikuar sė paku 6 gjene qė mendohej se influenconin nė rrezikun e
“mos leximit”. Por mė i mundshėm ishte geni KIAA0319, nė kromozomin 6,
studiuar nė Oxford.
Nė kėrkimin e tyre, studiuesit analizuan raportin mes njė
sekuence tė ADN-sė dhe pėrshtatmėrisė me fjalėt e shkruara. Nė analizė
u morėn 6 mijė fėmijė tė moshės 7-9-vjeē.
“Kush ka kėrė variant gjenetik ka arritur rezultate tė kėqija
nė testin e leximit. Por ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se kjo ėshtė
e vėrtetė vetėm pėr kėtė ‘pėrshtatmėri’ dhe nuk ka tė bėjė fare me
intelektin”- thonė studiuesit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Zbulohet gjeni armik i leximit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme - nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nako Spiru, zbulohet dėshmitari qė pa skenėn e vrasjes sė ish-ministrit
» Aksidenti i Xhorxh Majkėll, zbulohet makina luksoze e shkatėrruar
» Zbulohet pjesė e arkivit tė Bajram Currit gjatė emigracionit nė Vienė nė periudhėn 1918-1919

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News-
Kėrce tek: