ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 10 muzetė mė tė ēuditshėm nė Amerikė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: 10 muzetė mė tė ēuditshėm nė Amerikė   Wed Oct 08, 2008 1:39 am

10 muzetė mė tė ēuditshėm nė Amerikė
Njerėzit
ruajnė sende dhe objekte tė ēuditshme, madje disa prej tyre i ruajnė me
fanatizėm gjėra qė tė tjerėt do ti hidhnin. Fjala e urtė Plehrat e
dikujt, janė thesari i dikujt tjetėr nuk iu reziston mė kot kohėrave.
Edhe pėr kėtė arsye koha ka kėrkuar dhe ndėrtimin e muzeve tė veēantė
pėr tė ruajtur kėto sende tė pazakonta.

Pėrveē
muzeve tė arteve tė bukura, muzeve historikė dhe atyre arkeologjikė,
ekzistojnė dhe muze tė Historisė sė Funeraleve, Muze tė Historisė sė
Ekzekutimit dhe shumė tė tjerė. Amerika mban vendin e parė nė botė pėr
muzetė e ēuditshėm. Madje nė ēdo shtet tė saj do tė gjeni njė tė tillė.
Edhe pse askujt prej nesh nuk i shkon ndėr mend tė vizitojė njė tė
tillė, ndoshta do tė bėheshim kureshtarė tė hynin, nėse ndodhemi aty
pranė, vetėm nga emri qė mbajnė. Revista “Neotorama” ka listuar 10 muze
tė ēuditshėm, duke i pėrzgjedhur mes tė shumtėve. Disa prej tyre janė
ndėrtuar qė nė shekullin e 19-tė dhe vazhdojnė t’iu rezistojnė
kohėrave. Vendin e parė e mban muzeu i njė kompanie ushqimore. Vendin e
dytė e mban Muzeu i Arkivoleve, nė tė cilin mund tė bėhen dhe porosi
pėr arkivole tė veēantė, enkas pėr ju.

Lista

1. Muzeu “SPAM”, Minesota
2. Muzeu Kombėtar i Historisė sė Funeraleve, Hjuston
3. Muzeu i endacakėve, Ioua
4. Muzeu “Mütter”, Filadelfia
5. Muzeu “Barnum”, Konektikat
6. Muzeu i komploteve, Teksas
7. Muzeu i mjeteve mjekėsore tė dyshimta, Minesota
8. Muzeu i pesticideve tė insekteve, Alabama
9. Muzeu i kukullave qė flasin, Florida
10. Muzeu i plehrave, Konektikat

10 muzetė mė tė ēuditshėm nė Amerikė

Muzeu “SPAM”

Ky muze ndodhet nė Austin, Minesota. “Spam” nė tė
vėrtetė ėshtė emri i njė kanaēeje me mish tė konservuar. Reklama qė ky
muze i bėn vetes ėshtė “e mund dhe muzeun e arteve”. Kompania e
ushqimeve “Spam” e ka hapur nė vitin 2001 dhe aty do tė gjeni mė shumė
se 5 mijė kanaēe “Spam”.

Muzeu Kombėtar i Historisė sė Funeraleve

Ėshtė pak e vėshtirė tė argumentosh moton “Ēdo ditė
mbi tokė ėshtė njė ditė e mirė”. Kjo ėshtė dhe moto e kėtij muzeut, njė
ndėrtesė nė Hjuston qė u hap nė vitin 1992. Muzeu mburret me njė
koleksion arkivolesh me format nga mė tė ndryshmet.

Muzeu i endacakėve

Ky muze ndodhet nė Britt, Ioua. Muzeu “Hobo” ruan tė
detajuar historinė dhe kulturėn e endacakėve. Ky muze nuk ėshtė i hapur
gjatė gjithė vitit, por vetėm gjatė Kongresit tė pėrvitshėm endacakėve.
Gjatė vitit organizon dhe ture sipas kėrkesave.

Muzeu “Mütter”

Fillimisht, kolegji i fizikanėve tė Filadelfias
ndėrtoi muzeun si njė mėnyrė krijuese pėr tė informuar studentėt e
mjekėsisė dhe fizikanėt pėr disa nga fenomenet mė tė pazakonta
mjekėsore. Nė tė gjenden bebe me dy koka dhe shtylla kurrizore mė e
madhe nė botė.

Muzeu “Barnum”

Muzeu ėshtė hapur mė 18 shkurt, 1893 dhe qėndron i
hapur edhe sot. muzeu “Barnum” ruan dhe interpreton historinė
industriale dhe sociale tė Bridgeport, Konektikat. Mes tė tjerave
brenda do tė gjeni njė cirk nė miniaturė dhe njė copė tortė
100-vjeēare.

Muzeu i komploteve

Ekziston mė shumė se njė teori pėr vrasjen e John F.
Kennedy, prandaj ekzistojnė dhe shumė muze tė tilla. Muzeu 6-katėsh
ndodhet nė Teksas. Brenda do tė gjeni dokumentarė dhe filma qė
shpjegojnė teoritė e vrasjeve tė ndryshme.

Muzeu i mjeteve mjekėsore tė dyshimta

Ky muze i veēantė mban gjithfarė mjetesh tė
profesionit tė mjekėsisė. Ai ndodhet nė Minesota dhe brenda do tė gjeni
mumje egjiptiane, breshka me dy koka, fosile tė ndryshme. Kjo foto qė
shihni ėshtė aparati i rinisė sė pėrjetshme.

Muzeu i pesticideve tė insekteve

Ajo qė filloi si njė magazinė pėr pesticidet kundėr
insekteve lulėzoi, dhe tani ėshtė njė ndėr muzetė e pakta nė Amerikė qė
tregon pėrrallėn e pesticideve. Vizitorėt mund tė mėsojnė gjithēka pėr
minjtė, buburrecat dhe merimangat.

Muzeu i kukullave qė flasin

Ky ėshtė njė ndėr muzetė mė tė veēantė, pasi aty
shkojnė tė vdesin kukullat qė flasin. Nė tė vėrtetė kukullat nuk kanė
as zė dhe as bateri. Ata qė i bėjnė tė flasin janė personat qė flasin
me bark. Ata nuk e lėvizin gojėn, por nxjerrin njė zė tė brendshėm, qė
duket sikur del nga kukulla.

Muzeu i plehrave

Thėnia e vjetėr se plehrat e dikujt janė thesari i
dikujt tjetėr kėtu merr mė shumė kuptim. Muzeu i plehrave nė Hartford,
Konektikat ka nė hapėsirė prej 2 mijė metrash katror dhe ėshtė i
mbushur me vepra arti tė ndėrtuara nga plehrat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
10 muzetė mė tė ēuditshėm nė Amerikė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "Mbahu nėno, mos kij frikė, se ke djemtė nė Amerikė!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News-
Kėrce tek: