ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 2012, viti i fundit tė botės?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: 2012, viti i fundit tė botės?   Wed Oct 08, 2008 1:42 am

2012, viti i fundit tė botės?
Parashikimi
i njė fizikani amerikan qė i bazon bindjet e tij nė kalendarin e fisit
Maja Shpėrthime vullkanike tė mėdha, stuhi magnetike, rrezatime nga
hapėsira etj... Pas vetėm katėr vjetėsh nė Tokė do tė mbretėrojė ferri,
ose tė paktėn sipas Laurenc Xhozef, fizikan nga SHBA dhe autori i
librit "Apokalipsi 2012".
Bindjet
e tij bazohen nė njė fakt: mė 12 dhjetor tė vitit 2012 do tė pėrfundojė
cikli i kalendarit Maja, qytetėrimi misterioz qė banoi nė Amerikėn
Qendrore nga viti 1800 pėrpara Krishtit deri nė vitit 1450 pas
Krishtit. Pėr mė shumė tė nesėrmen e asaj dite do tė ndodhė solstici
dimėror dhe Dielli do tė pozicionohet me qendrėn e Rrugės sė Qumėshtit
pėr herė tė parė pas 26 mijė vjetėsh...a duhet tė shqetėsohemi?
Pozicionimi astronomik nuk do tė jetė i rrezikshėm, tė paktėn sipas
shkencėtarėve qė e mbikėqyrin hapėsirėn nė vazhdimėsi.

Pėr
shembull nė vitin 2002 pesė planetė u pozicionuan nė njė vijė tė drejtė
nė harkun e 33 gradėve pa shkaktuar asnjė pasojė nė kozmos. Ndėrsa
kultura Maja ishte njė nga mė komplekset nė botė dhe shquhej pėr
diturinė nė fushėn e matematikės dhe astronomisė. Por e gjitha kjo po
krijon njė klimė ankthi nė lidhje me vitin 2012 qė kujton pak a shumė
atė tė vitit 2000. Kur sipas raporteve nė tė gjithė botėn u shpenzuan
rreth 300 miliardė dollarė pėr tė ndėrhyrė nė sistemet informatike dhe
pėr tė parandaluar katastrofėn e madhe. Por, gjithsesi, ne jemi bijė tė
njė apokalipsi. Gjashtėdhjetepesė milionė vjet mė parė, toka u trondit
nga njė kataklizėm i vėrtetė. Njė meteor tepėr i madh me njė diametėr
rreth 10 km, ndezi nė flakė atmosferėn dhe u pėrplas nė brigjet Yukatan
(nė Meksikė) duke shkaktuar njė krater tė gjerė mė shumė se 100
kilometra dhe njė re pluhuri qė do ta mbulonte tė gjithė tokėn pėr vite
me radhė si njė perde e zezė.

Dhe pėrfundoi kėshtu epoka e
dinozaurėve, reptilėt e mėdhenj qė pėr miliona vjet kanė qenė "tė
zotėt" e planetit. Ndėrsa nė atė epokė, gjitarėt kishin arrinin
madhėsinė fizike tė njė qeni. Por ēuditėrisht ata i mbijetuan
katastrofės. Dhe madje pėrfituan nga ajo: duke mos qenė mė tė kėrcėnuar
nga zvarranikėt gjigantė filluan tė evoluonin derisa u bėnė ata
dominuesit e vėrtetė tė planetit Tokė. Epoka e re e gurit Edhe nė ditėt
e sotme, siē ndodhi nė vitin 1999, disa e lidhin kėtė histori me
Nostradamusin (Michel de Notre-Dame, 1503-1566). Por nė fakt,
Nostradamusi e kishte parashikuar katastrofėn edhe disa herė tė tjera
nė shekujt e kaluar, por asnjė informacion nuk lidhet me vitin 2012.
Njė hipotezė mė shkencore apokalipsi ėshtė teoria e Olduvait, e
formuluar nė vitin 1989 nga inxhinieri Riēard Dukan, mbi bazėn e tė
dhėnave botėrore mbi energjinė dhe popullsinė.

Hipoteza e merr
emrin nga ultėsira e Olduvait nė Tanzani, duke u konsideruar si njė
metaforė e kohės sė gurit tė cilės ka mundėsi qė t‘i rikthehemi pas
vitit 2012...por hipoteza tė tilla tashmė na kanė bėrė tepėr skeptikė,
pasi tė tilla katastrofa janė parashikuar qė nga viti 1979 deri nė
2008, por qė asnjė prej tyre nuk rezultoi e vėrtetė. Por ka pasur edhe
raste tragjike si "Heaven‘s Gate": nė vitin 1997 39 persona u vetėvranė
me shpresėn se do tė arrinin nė njė "nivel superior" pėrpara se bota tė
shkatėrrohej. Njė bindje qė thellohet sė tepėrmi mund tė ketė rrėnjė
politike dhe sociale, mbi tė gjitha nėse pėrcillet nga persona qė kanė
pozicione tė fuqishme. Tė influencohesh nga mendimi i njė apokalipsi do
tė thotė ta lėshosh veten nė njė rrjedhė mendimesh duke mos bėrė asgjė
pėr tė parandaluar. Ose mund tė klasifikohet edhe si njė sjellje qė bėn
reale njė profeci.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
2012, viti i fundit tė botės?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Buxheti i Kosovės pėr vitin 2012 parashihet tė jetė 1.5 miliardė euro
» Suzana Kuqi: Dhuratat e kėtij viti
» TRE VJET PA ALI PODRIMJEN 1942-2012
» Kalosh Ēeliku: Pėrkujtim - Gani Azemi (1951-2012)
» FJALIMI i Azem Hajdarit nė vitin 1992: Unė di shumė, ndaj duhet tė zhdukem. Jam viktimė e kėsaj diktature tė re

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News-
Kėrce tek: