ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sporti tė rinon

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Sporti tė rinon   Wed Oct 08, 2008 1:44 am

Sporti tė rinon
Humor mė i mirė, rritje nė raportet shoqėrore dhe ankesat pakėsohen Me vullnet arrihet gjithēka , ėshtė
njė shprehje popullore, e cila ka rezultuar e vėrtetė, sidomos kur bėhet fjalė pėr shėndetin nė njė moshė tė caktuar.


mirat qė vijnė nga ushtrimi fizik janė tė shumta: luftojnė kapsllėkun,
ndihmojnė diabetin, forcojnė kockat", thotė Italo Guido Ricagni, mjek
sportiv. Mosha e vjetėr lėviz me tė vėrtetė pak. Sipas njė studimi tė
realizuar
nga departamenti i shėndetit, "Gfk-Eurisko", vetėm 13 pėr qind e moshės mbi 65-vjeēare merret me aktivitet sportiv.

"Tė
mendosh se duhen vetėm 30 minuta lėvizje nė ditė pėr tė pėrmirėsuar
shėndetin fizik dhe psikologjik, shpjegon Michele Carruba, nga njėra
anė ushtrimet pėrmirėsojnė humorin dhe besimin nė vetvete, nga ana
tjetėr mund tė krijosh shoqėri, duke qenė se vetmia ėshtė ajo qė
shqetėson moshėn e tretė". Ja se ēfarė kėshillojnė ekspertėt:
Duhet qė ta filloni ditėn me njė shėtitje. "Ideale njė miku, ose mikeshe, duke shkėmbyer mendimet. Kjo
shėrben
pėr tė mbajtur ritmin e duhur", tregon Ricagni. "Ėshtė e kėshillueshme
qė tė pėrdorni edhe mjetin qė mat rrahjet e zemrėn. Kjo gjė shėrben pėr
tė mbajtur nėn kontroll dhe pėr tė mos sforcuar njė tė moshuar.

Rrahjet e zemrės nuk duhet tė jenė mė tepėr se 120 nė minutė". "Aktiviteti fizik ėshtė njė rast shumė i mirė pėr tė
harxhuar energji, si pėr shembull kopshtari, i cili pėr gjysmė ore djeg 160 kalori.

Ndėrsa aktiviteti fizik, nėse ėshtė i pėrditshėm,
ndihmon shumė nė shėndetin tuaj, duke mbajtur ekuilibrin e nevojshėm
dhe duke luftuar osteoporozėn". Burrat dhe gratė pėrdorin pjesė tė
ndryshme tė trurit pėr tė bėrė tė njėjtat punė. Kėtė fakt e kanė
zbuluar disa shkencėtarė amerikanė, tė cilėt kanė analizuar aktivitetin
trunor me rezonancėn magnetike pėr imazhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Sporti tė rinon
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News-
Kėrce tek: