ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shampanja, "madama" e dollive

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Shampanja, "madama" e dollive   Wed Oct 08, 2008 1:46 am

Shampanja, "madama" e dollive
Lindi
nė fund tė viteve 600, nėn ēatinė e njė abacie e u kthye nė njė mit tė
pėrbotshėm. Njė bulėz si njė mikeshė. Alkoolike, me origjinė tė vėrtetė
franceze. Pėr ta shijuar nė tė gjitha dollitė, nė tė gjitha festat, pa
pasur nevojėn e njė darke, veēanėrisht tė shtruar mirė. Shampanja tė
shijon pėrherė.
Gjithsesi,
me afrimin e festave tė fundvitit vihet re njė kėrkesė mė e madhe pėr
shampanjėn, madje edhe importi ngrihet ndjeshėm. Nėse nė botė ka nga
ata qė preferojnė ato shishet e mėdha, madje shumė tė mėdha, janė
italianėt. Nė fakt, vetėm anglezėt, mė saktė pijetarėt mė tė mėdhenj tė
shampanjės, janė ata qė mbajnė numrin njė nė botė pėr konsumimin e saj.


Qė kur Dom Perinjon, pėrgjegjėsi i kantinės nė abacinė e
Hautvillers, filloi tė bėnte eksperimente mbi fermentimin nė shishe
(viti 1679) pėr ta transformuar nė kualitet problemin e verės, tė cilės
temperaturat polare nė veri tė Francės e pengonin tė pėrfundonte
fermentimin. Sot prodhohen mė shumė se 300 milionė shishe nė vit dhe
pjesa mė e madhe nė fshatrat e Francės, sidomos nė fshatin qė ndodhet
rreth njė orė ndoshta mė pak nga pjesa lindore e Parisit, ku ēdo vresht
shfrytėzohet pėr tė prodhuar nėnproduktet e tij.

Duke njohur
superioritetin e produkteve franceze, ėshtė akoma e vėshtirė pėr tė
manovruar me etiketa, ēmime, emėrtime. Gjithsesi, informacioni nuk ka
munguar kurrė nė shitjen e tyre. Por, gjithsesi, ne e kemi mė tė
thjeshtė tė blejmė duke zgjedhur ēmimet sa mė tė leverdishme, edhe pse
dyshimet qėndrojnė: "Brut" apo "Milesimato", "Roze" ose "Blanc de
Blancs"?

Por, gjithsesi zgjedhja do tė funksionojė me siguri,
falė llojit tė privilegjuar tė verės qė mund tė shijohet jo vetėm nė tė
gjitha llojet e festave, por mund tė shoqėrohet edhe me shumė lloje tė
ndryshme pjatash. Sot, mė i kėrkuari ėshtė "Roze", ka njė rezistencė tė
fortė dhe mund tė shoqėrojė pjata mė tė rėnda. Ndėrsa nėse jeni me
shije mė delikate, atėherė mund tė merrni njė "Kremant": mė pak
presion, shije mė kremoze dhe elegante.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Shampanja, "madama" e dollive
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News-
Kėrce tek: