ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri   Wed Oct 08, 2008 1:55 am

100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri
Historia,
mėnyra e formimit apo numri i pėrdorimit tė mbiemrit qė mban secili
prej nesh, nuk do tė pėrbėjė mė njė mister. Me njė total prej rreth
25000 mbiemrash nė tė gjithė territorin shqiptar, profesori i
Institutit tė Gjuhėsisė dhe Letėrsisė, Ēlirim Bidollari, ka radhitur nė
njė fjalor, qė pritet tė pėrfundojė sė shpejti, tė gjithė mbiemrat
shqiptarė, nga mė i famshmi deri te mė pak i pėrdoruri.

Historia,
mėnyra e formimit apo numri i pėrdorimit tė mbiemrit qė mban secili
prej nesh, nuk do tė pėrbėjė mė njė mister. Me njė total prej rreth
25000 mbiemrash nė tė gjithė territorin shqiptar, profesori i
Institutit tė Gjuhėsisė dhe Letėrsisė, Ēlirim Bidollari, ka radhitur nė
njė fjalor, qė pritet tė pėrfundojė sė shpejti, tė gjithė mbiemrat
shqiptarė, nga mė i “famshmi” deri te mė pak i pėrdoruri. Gazeta
“Albania” publikon sot listėn me 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė
Shqipėri. Mbiemri Hoxha ėshtė kryesuesi i kėsaj liste. Sipas prof.
Bidollarit, kjo nuk ėshtė aspak e rastėsishme. Ky mbiemėr ka ardhur si
njė titull nga hierarkia fetare. Pėrhapja nė masė e myslimanizmit pas
pushtimit turk ka bėrė qė ky mbiemėr tė jetė mjaft i pėrhapur nė tė
gjitha anėt e vendit. Ndėrkohė qė nuk mbeten mbrapa edhe ofiqe tė
hierarkisė fetare qė nuk i pėrkasin fesė myslimane. Kėshtu, nė radhė tė
dytė dhe tė tretė renditen mbiemrat Shehu dhe Prifti, pėrkatėsisht
tituj tė fesė bektashiane dhe asaj ortodokse. Mė pas kjo listė vijon me
mbiemra tė ardhur nga emra njerėzish apo nga emrat e vendbanimeve tė tė
parėve tė atij “oxhaku”.


Klasifikimet
Nė prononcimin e tij pėr gazetėn
“Albania”, profesori i patronomisė, Bidollari, pohoi se mbiemrat
klasifikohen nė katėr kategori tė mėdha. “Nė kategorinė e parė
pėrfshihen mbiemrat qė tregojnė vijimėsinė e birėrisė. Nė kėtė kategori
futen ata mbiemra qė rrjedhin nga emrat e tė parėve”, - pohoi
Bidollari. Sipas tij, kėto mund tė jenė nė formėn e plotė tė emrit si
Sinani, Andoni, Abazi, por edhe nė trajtat e tyre tė shkurtuara si,
Kola, Hysi apo Leka. Nė kategorinė e dytė pėrfshihen mbiemrat qė
tregojnė origjinė ose prejardhje, si Dibra, Frashėri, Bushati, tė cilėt
janė ndėr mė tė pėrhapurit. “Kushti numėr njė i vendosjes sė mbiemrave
tė kėtij lloji ishte qė familja qė merrte kėtė mbiemėr tė kishte
lėvizur nga vendbanimi i mėparshėm. Gjithashtu, kur prijėsit e
familjeve tė zhvendosura nuk arrinin tė gjenin njė paraardhės tė denjė
pėr tė mbajtur si mbiemėr, atėherė ata pėrdornin emrat e fshatrave ose
tė qyteteve nga vinin”, - pohoi prof. Bidollari. Njė tjetėr kategori
janė mbiemrat qė tregojnė zanate dhe profesione apo tituj si,
Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga, etj. Sipas Bidollarit, njė
pjesė e mirė e kėsaj kategorie janė nė gjuhėn turke, pasi periudha e
vėnies sė mbiemrave ka pėrkuar nė kohė me pushtimin turk. Ndėrsa
kategoria e katėrt nė klasifikimin e mbiemrave pėrfshin mbiemrat qė
janė formuar nė formėn e nofkave dhe llagapeve si Sakati, Qorri,
Shurdhi etj. Duke iu vėnė fillimisht disa personave nė formėn e
epiteteve, me kalimin e kohės ato janė konsoliduar nė mbiemra. Kėto
epitete kanė qenė tė formave tė ndryshme, me ngjyresa pozitive dhe
negative, - sqaroi Bidollari-por me kalimin e kohės ngjyresa e tyre ka
humbur.
Fjalori
Fjalori i mbiemrave ėshtė njė studim qė ka
nisur rreth 7 vjet mė parė. Bidollari saktėsoi pėr “Albania”-n se pėr
kryerjen e kėtij studimi ėshtė shfrytėzuar regjistrimi i popullsisė i
vitit 1945. Gjithashtu, studimi ėshtė ballafaquar edhe me regjistrime
tė popullsisė nė vitet nė vazhdim, si edhe me listat e zgjedhjeve nė
vitet 2003-2005. Bidollari saktėsoi se qėllimi i fjalorit ėshtė tė
zbulojė vatrėn ku ka lindur patronima. “Pėr fjalorin po punohet pėr
disa plotėsime qoftė tė numrit, qoftė tė pėrmbajtjes apo shpjegimit tė
mbiemrave. Pjesa mė e vėshtirė ėshtė historia e tyre. Mė mirė pėr
historinė e mbiemrave dinė vetėm ata qė i mbajnė kėto mbiemra.


Historia e mbiemrave

Zhvillimi i mbiemrave ka ecur nė shek XII-XX. Nė
rreth 5-6 shekuj histori, procesi i vėnies sė mbiemrave ka ecur nga
lart poshtė. Kėshtu, fillimisht janė pajisur me mbiemra shtresat e
larta, mė pas shtresat e hierarkisė fetare, ndėrsa mė vonė ka zbritur
deri nė shtresat e ulėta. Qėllimi fillestar i mbiemrave ka qenė pėr tė
dalluar njerėzit nga njėri-tjetri. Mbiemrat janė stabilizuar nė shek XX
nė Shqipėri. Deri mė 1912-n, shumica e popullsisė nė Shqipėri nuk
kishte mbiemra. Pas kėtij viti filluan tė kryheshin regjistrimet e para tė popullatės.


Mbiemrat mė tė pėrdorur nė:
SHBA Smith
Angli Smith
Francė Martin
Kinė Li
Gjermani Miler
Rusia Ivanov
Itali Rosi
Turqi Jilmaz
Japoni Sato
Suedi Xhonason
Hungari Nagi
Norvegji Hansen




TOP LISTA e MBIEMRAVE
1. Hoxha
2. Shehu
3. Prifti
4. Ēela
5. Leka
6. Dervishi
7. Hysi
8. Rama
9. Dibra
10. Abazi
11. Sinani
12. Gjika
13. Kola
14. Kraja
15. Luka
16. Duka
17. Gjoka
18. Murati
19. Kristi
20. Mulo
21. Muēo
22. Andoni
23. Hasani
24. Koēi
25. Frashėri
26. Ruēi
27. Zeneli
28. Papa
29. Spahiu
30. Balla
31. Bushati
32. Gjoni
33. Brahimi
34. Kanani
35. Alikaj
36. Arapi
37. Ēaushi
38. Halili
39. Thanasi
40. Xhafa
41. Aliaj
42. Basha
43. Mezini
44. Sula
45. Agolli
46. Gjata
47. Haxhiu
48. Jaho
49. Kodra
50. Lako
51. Mehmeti
52. Niko
53. Osmani
54. Pano
55. Bardhi
56. Cani
57. Deda
58. Demiri
59. Hasa
60. Kasa
61. Mema
62. Myftiu
63. Peēi
64. Shtylla
65. Toska
66. Treska
67. Ymeri
68. Zaimi
69. Bezhani
70. Dedja
71. Duro
72. Kamberi
73. Kote
74. Laēi
75. Laze
76. Malaj
77. Marku
78. Hana
79. Shyti
80. Skėnderi
81. Berberi
82. Dede
83. Elezi
84. Gjergji
85. Jaupi
86. Koka
87. Kondi
88. Luarasi
89. Vata
90. Meēe
91. Nikolla
92. Rexha
93. Saraēi
94. Xhani
95. Dangėllia
96. Shalsi
97. Madhi
98. Begu
99. Myslimi
100. Kaleshi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Xhulia_Di
Ylli i forumit
Ylli i forumit
avatar

Female
Numri i postimeve : 607
Age : 27
Vendodhja : Zhytyr ne dashurine e tij...
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri   Wed Oct 08, 2008 4:49 pm

Shume race e shtushme pupupppu haha

_________________


albanian glitters, albanian myspace graphics, G�zuar Vitin e Ri

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peshkopia.net
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri   Wed Oct 08, 2008 10:26 pm

hahahhahahhahahha ju e dini Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Xhulia_Di
Ylli i forumit
Ylli i forumit
avatar

Female
Numri i postimeve : 607
Age : 27
Vendodhja : Zhytyr ne dashurine e tij...
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri   Wed Oct 08, 2008 11:05 pm

Jo jo une s'di gje se mbiemri im sben pjese aty...shyqyr as ai i te dashurit tim se sdua te bej shume femije Very Happy:D:D:D

_________________


albanian glitters, albanian myspace graphics, G�zuar Vitin e Ri

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peshkopia.net
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri   Wed Oct 08, 2008 11:28 pm

hahhahhahahah po de besh as sa do e kesh mundesin ahhahahahaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Xhulia_Di
Ylli i forumit
Ylli i forumit
avatar

Female
Numri i postimeve : 607
Age : 27
Vendodhja : Zhytyr ne dashurine e tij...
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri   Wed Oct 08, 2008 11:33 pm

jo jo me be aq sa kam mundesi aha e mbusha gjithe Shqiperine haha une 2 do bej dhe binjak ndoshta (po ecem sipas tashegimise Very Happy )

_________________


albanian glitters, albanian myspace graphics, G�zuar Vitin e Ri

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peshkopia.net
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri   Thu Dec 04, 2008 9:33 pm

jazaj: pse nuk e lexova kete emer he?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content




MesazhTitulli: Re: 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ismet Ramadani:"Harta e shqipėrisė etnike" si shkas...
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass
» Gold Ag reagon me njė kėngė patriotike pas ndeshjes Serbi - Shqipėri (VIDEO)
» Kastriot Dervishi: Sinjali i parė i qėndresės antikomuniste nė Shqipėri
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia :: Historia Shqipetare-
Kėrce tek: