ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ervin Hatibi (1974-)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Ervin Hatibi (1974-)   Wed Oct 08, 2008 2:18 am

Ervin Hatibi (1974-) ėshtė njė nga poetėt e brezit te ri, ose mė
mirė i brezit rinor tė fundkomunizmit. Ismail Kadare ka thene se Hatibi
ėshtė vazhdimesia dhe e ardhmja e poezise moderne shqiptare, pra nje
talent qe e ka treguar veten qe kur ishte vec 15 vjec. Ervin Hatibi ka
shkruar shume poezi te "modeleve" te ndyshme, pra mund te gjejme nje
potpuri stilesh ne poezine e tij. Dallohet pėr origjinalitet dhe
perdorjen e mrekullueshme te gjuhes shqipe. Poezia e dhene me lart
ėshtė shkruar nga Hatibi pėr grupin e muzikes se lehte Ritfolk, te
cilet e kane kthyer ate ne kenget e tyre me te preferuara nga publiku
shqiptar. Pothuaj gjitha tekstet e kengeve te Ritfolk kane dale nga
pena e Ervin Hatibit. Ketu do gjeni nje poezi me tone moderne te ketij
poeti te ri.

Ka lindur ne Tiranė dhe ka studiuar Frengjisht ne Institutin e Gjuheve te Huaja.
Krijimtaria
Pėrditė shoh qiellin (Tiranė, 1989)
Poezi (Tiranė, 1995)
Pasqyra e lėndės (Tiranė, 2004)
Republick of Albanania (Tiranė, 2005)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Ervin Hatibi (1974-)   Wed Oct 08, 2008 2:20 am

Poezia e Humbjes

TI ASNJEHERE S'E KUPTON CFARE HUMB
LODRON SI NJE MACE NE HAPESIREN
E GJELBER TE SYVE TE TU
DHE UNE I FYER I POSHTERUAR
TE PERGJOJ PAS HIJES SIME
BEHET VONE, SA VONE NGA NDARJA
UNE MBI PRUSH THYEJ SHKARPA
SI IDIOT I FRYJ HIRIT
NDIZU ZJARR
DHE HEDH ATY LULE, SHAMI, VJERSHA
RROBAT E CDO GJE QE KAM
E NGEL NJE LAKURIQ I VARFER, ZHVESHUR
QE ZJARRI DOT ME S'E NGROH.
TI ASNJEHERE S'E KUPTON CFARE HUMB
LODRON SI NJE GJETHE NE LULISHTET PA ANE
TE SYVE TE TU
POR UNE DUA TE TE DUA
ME CDO KUSHT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Ervin Hatibi (1974-)   Wed Oct 08, 2008 2:20 am

Auto

FLENE NE XHEPA
LETRAT E PADERGUARA
I NDJEJ NEN LEKURE RRESHTAT TE PESHPERIJNE
ZARFAT TEK DRIDHEN
FILATELI QE TE DASHURIT NUK DO TE MUNDIN
TE MA SHQISIN NGA MISHI
JANE LETRA QE MBASE EDHE I SHKROVA
POR VETES IA DERGOVA
NE ADRESA TE LARGETA
THUAJ SE VETEN DUA TE SQAROJ
ME ARSYET E TE TJEREVE
PER PAMUNDESITE E MIA
ME FLENE NEN LEKURE
LETRA
NJE TUFE E TERE
LETRA QE MBASE EDHE DO TE NISEN
NE FAKT U NISEN, POR PER TEK UNE
QE SI KUTI POSTARE E VJEDHUR
GRUMBULLOJ PER VETE NJE FARE NGROHTESIE, FJALE TE MIRA
QE VETE I SHKROVA PER TE TJERE AQ MIRE
SA NUK MUNDET ASKUSH TE ME SHKRUAJE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Ervin Hatibi (1974-)   Wed Oct 08, 2008 2:20 am

Deshire dhe Heshtje

Tej dritares eshte ngrohte
njerez jan ulur ne tavolina
qyteti nis e del prej vetes
ne rruge bredhin klube e makina
Nuk eshte e thene te jem krejt i vetem
s'eshte e then te jem as vete i dyte
me miq te rastit po te mbushet nata
nje vend do gjej ku the clodh syte.
Kam ftohte e s'te shoh prane
mendoj, mendoj se si
avujt e ngrohte te frymes time
si zogj te bardhe e te verbuar mberrijne te ti
ne enderr vijne, e qete kendojne
e une me syte pak mbyllur ri
koken ngre lart, degjoj ngadale
kengen e hene te brisht si zane qe solle ti.
E di se hesht hija ime
e di se lotet s'flasin kur
ata ata degjojne vec fjalet e mia
ne heshtje qendrojn dhe ata si une
Pas pak ngadal do te iki
qe lotet te shkoj ti fshi diku
ketu prane mbase atje larg
pas pak ngadal do kethehem une
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Ervin Hatibi (1974-)   Wed Oct 08, 2008 2:21 am

Merzia

Merzia varferon vec pjese te trupit
Te cilat fshihen nen bust
Merzia, piedestali qe me larton
Kesaj rruge pa tradita, pa barrikada
Te pjek merzia, merzia, merzia
Sic piqet nje pikture anitike, plasaritet verniku
Pluhuri mbi pikture i josh qepallat te ulen
E tonet kuqerreme te burojne nga merzia
Prej piktures e sajojne dhomen e vetevrasjes,
ku perdet u ulen
eshte dhoma e mire e miqve, me veles
I je qepur nje karrigie te rende dhe nuk del kurre
Nga titulli i librit, brenda te cilit sigurisht qe ti
ekziston
Nen emra te rreme e kujtese te njellojte
Ne nje cep te bibliotekes do ta gjej te vjeter librin
Merzia, merzia
Merri gjymtyret e mija e hidhi ne ndonje loje
Ku vec mund te humbet
Vec te mos e prek me trupin
As te falem me to nuk dua
Ose i nderroj gjymtyret me floket e mij
Ah, floket e mij dy here te prere, aq te gjate
Mes tyre gjendesha mes nje kopshti trendafitesh ujitur
pa gjak
Ku stolat kendonin me ze te harruar
shatervani...
Aty midis flokesh i shpetoja njerezise
Tek me sy te mbyllur ecja e s'me shihnin
Kerkoj floket e mij qe qene te verdhe
Po krejt ma thithnin te keqeni dhe me linin mua
Vec merzira te mira
Po tani qe pa floke kam mbetur, pa njerez kam mbetur
Merzia
Eshte dicka e hidhur qe nuk ben dot pa te me
Si edhe pa e quajtur pikellim apo me fjale me te ndera
eshte dicka qe vertet te kthen ne bust
Barkun me qime e kofshet t'i fsheh e t'i ruan
Ne uje te mbyturish
Qe t'i kesh per pleqeri
Tani qe zhduka edhe floket e shenjte
nje figure e lojes me letra jam bere
Duke buzeqeshur me nje lule gazi ne dore
Me ca rroba te stolisura fort
Bust, bust spathi, si fant
Me dy koke e kater duart me thika e gjethe te gjumit
Tanime merzia si nje gjarper pellumb
Ne nje fole thurur prej flokesh te ngordhur
Ngroh si veze dy kokat e mija
Njera eshte per vrasje, tjetra per vetvrasje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Ervin Hatibi (1974-)   Wed Oct 08, 2008 2:21 am

Afrohu

Dua ti harroj sot fjalet
le te flasin vete veshtrimet,
le te flase dora qe dridhet,
ketu mbi kitaren time.
Se kur erret bie nata
nje drite ndizet brenda meje,
njerezit fytyrat fiken,
asgje tjeter s'ndjej vec teje.
Neper jave rrjedh trishtimi
cigaren prape kam filluar
nuk je ndryshe nga te tjerat
vetem une kam nryshuar.
E terhqeh imazhin tend,
dhe veten neper gjume
jemi bashke, por ne agim,
i vetem mbetem une.
Te shoh me qarte kur ti je larg,
afrohu te te dua
dhe nese kjo eshte loje
nuk me pelqen te luaj.
Dicka mire e kam ditur
vajzat vdesin porsi lulet
nje petal qe me solli vjeshta
permbi floke vjen e me ulet.
Te shoh me qarte kur ti je larg...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Ervin Hatibi (1974-)   Wed Oct 08, 2008 2:21 am

Atdheu Turist

Kamarda ishte kėtu
Pantallonat e shkurtra
Aparatin fotografik nuk e shqiste dore
Vėrtik kokėn me flokė tė bardhė linēuar
Flokė tė bardhė, vargan turistėsh me kėrcinj konserve
Plakė prej shėndeti dhe qershori
Nėn bluzat e bardha lisho e vesh trupin
Zhurmė zanoresh janė thithat gjinore
Tek hapin rrathė tė shtrembėr nė ujin e ndenjur te bluzės
Cfarė drithėrash Kamarda, plot
Jot shoqe parkon nė pleqerinė poshtė bluzės
Nuk e lėshon aparatin, emri i markės
Me Y greke, qė ndryshe kalamajtė e shqiptojnė
Tė pisėt lypin ēamēakiza e qindarka
Tė pisėt, tė shprishur gjaku
Plaka shtrėngon
Qemerin e kishės, qė sapo doli
Ata shkruajnė se ishin aty
Tė dy ēift pleqsh
Kamarda kthehu nė katund.
Aparati fotografik, aparati fotografik
Kėrcinjtė, falanga falangjesh, turistėt e zbardhur
Turistėt, turistėt, me flokė tė bardhė, tė verdhė
Kisha ku u martua Kastrioti
Ishe aty Kamarda
Shtrėngonit aparatin fotografik, kėtu tė vjedhin
Dy cicat si njė autobus i vetėm pėrmbi hartėn gurore e pluhur
Qumėsht pluhur ish-qumėshti italo-shqiptar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Ervin Hatibi (1974-)   Wed Oct 08, 2008 2:22 am

Nete Shkurti

Tė shtėna
Nata shpohet e pikon
U mbush qyteti me ujė prej macesh
Tė shtėna, tė shtėna
Rrėzohet gjumi pėrmbi nėnat
Rrjedh nėpėr udhė qumėshti i gjirit
Valiumi
Frika qytetare, meshė e mekur nėn bankat e drunjta
Tė shtėna tė shtėna
Zhurmojnė nėpėr qepalla kėpucėt e rėnda
Me kėmbė tė mitura ushtarėsh brenda
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ervin Hatibi (1974-)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ervin Hatibi (1974-)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia-
Kėrce tek: