ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 BOKS ---- Klitschko fiton titullin e tretё

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: BOKS ---- Klitschko fiton titullin e tretё   Sun Oct 12, 2008 3:01 am

Klitschko fiton titullin e tretё


Saktėsisht
1.400 ditё pas betejёs sё tij tė fundit, Vitali Klitschko ka mposhtur
kampionin Samuel Peter, nё meēin e tё shtunės mbrёma, pёr ta rifituar
kėshtu titullin nё kategorinė WBC - pesha e rёndё - dhe ka siguruar
dominimin e vёllezёrve nё kёtё divizion.
37-vjeēari
Klitschko, vėllai mё i vjetёr i kampionit nё fuqi nё kategoritė IBF,
WBO dhe IBO, ka shtuar edhe kurorėn e kategorisё WBC nё familjen e tij.
Ndeshja e fundit e tij ishte nё dhjetor tё vitit 2004 pas tё cilės, pёr
shkak tё njё lёndimi nё gju, mbeti pёrkohёsisht jashtė boksit.
Nё betejėn e parё pas katёr viteve, Klitschko rrėzoi nga froni
nigerianin Peter, i cili u dorėzua nё fund tё rundit tё tetё, pёr t’i
dhёnё Klitschkos njё fitore me knock-out teknik si dhe titullin e
kampionit tё botёs pёr tё tretёn herё.
Triumfet e kaluara
Vitali fitoi titullin e parё kundėr Herbie Hide, nё vitin 1999, kur
triumfoi nё kategorinė WBO, tё cilin mё vonё e humbi ndaj Chris Byrd nё
vitin 2000.

Ai u rikthye nё ring pёr tё fituar nё tё dyja kategoritė, WBC dhe IBO, tё cilat i humbi nё vitin 2003 nga Lennox Lewis.

Pas triumfit dhe mbrojtjes sё titullit nё WBC kundėr Danny Williams nё
dhjetor 2004, Klitschko u detyrua tё heqё dorё nga boksi, deri nё
ndeshjen e mbrёmshme.
Pёr nigerianin, i cili nuk arriti kurrė tё kёrcёnojё Klitschkovin,
humbja ishte vetėm e dyta nё karrierėn e tij, krahas 30 fitoreve. Me
humbjen e mbrėmshme, ai humbi edhe titullin e fituar ndaj rusit Oleg Maskaev, mё 8 mars tё kėtij viti.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
BOKS ---- Klitschko fiton titullin e tretё
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» PD: Lulzim Basha fiton Tiranėn, tė dhėnat tona janė tė sakta
» Natasha Lushaj: Censurimi i tretė i Petro Markos, studim
» Fati tragjik i karakterit fisnik tė atyre qė u tretėn pėr Shqipėrinė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Sport :: Sporte te tjera-
Kėrce tek: