ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet super diamanti, 500 karat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Zbulohet super diamanti, 500 karat   Wed Oct 15, 2008 10:52 pm

Ka mbėrritur nga njė minierė nė Lesotho njė nga diamantėt mė tė mėdhenj nė botė. Ai u gjet nė 8 shtator dhe u analizua ditėt qė pasuan gjetjen nė njė laborator nė Anversa.Guri i ēmuar ėshtė 478 karat, por ajo qė e bėn unik, sipas ekspertėve ėshtė ngjyra dhe pastėrtia.“Besojmė se bėhet fjalė pėr njė nga diamantėt e paktė nė botė pėr nga madhėsia, por ajo qė godet kėtė radhė ėshtė cilėsia e jashtėzakonshme”-ka thėnė sot Neil Buxton, njė nga ekspertėt e WWW International Diamond Consultants nė Anversa.Ngjyra ėshtė e bardhė e jashtėzakonshme, aq sa tė verbon dhe ka shumė mundėsi qė tė jetė rasti i parė nė botė i njė diamanti superior, 100 karat tė ngjyrės D, qartėsia IF dhe pastėrti e brendshme shumė e madhe.

Ēmimi nuk ėshtė llogaritur akoma, sepse ėshtė e vėshtirė tė pėrcaktohet ashtu si ėshtė i paprerė. Ekspertėt kanė kujtuar se njė gur i sė njėjtės madhėsi, por i njė cilėsie shumė mė tė ulėt, ėshtė shitur pėr 12 milionė dollarė.Diamanti mė i madh nė histori ėshtė Cullinan, i gjetur nė Afrikėn e Jugut nė vitin 1905. Ishte 3.100 karat, para se tė ndahej nė mė shumė se 100 pjesė, shumė nga tė cilat bėjnė pjesė nė bizhutė e kurorės britanike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Zbulohet super diamanti, 500 karat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme - nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nako Spiru, zbulohet dėshmitari qė pa skenėn e vrasjes sė ish-ministrit
» Aksidenti i Xhorxh Majkėll, zbulohet makina luksoze e shkatėrruar
» Zbulohet pjesė e arkivit tė Bajram Currit gjatė emigracionit nė Vienė nė periudhėn 1918-1919

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News-
Kėrce tek: