ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Interneti, gjimnastikė pėr trurin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Interneti, gjimnastikė pėr trurin   Thu Oct 16, 2008 2:03 am


Interneti i bėn shumė mirė trurit tė njeriut. Njė studim amerikan, kundėrshton supersticiozėt, tė cilėt zvogėlojnė vlerat e network, duke e akuzuar se i bėn mė “budallenj” eksploruesit dhe dembelizon studentėt.

Kėrkimi, i vetmi nė llojin e tij, udhėhiqet nga Gary Small, studiues nė institutin e Neuroshkencės, tregon se si performancat konjektive tė tė rriturve dhe tė moshuarve qė udhėtojnė nė web, pėrmirėsohen si dhe se si truri stimulohet pozitivisht nga kėrkimet on line duke fituar funksione mė tė mira.

"Kėrkimet nė Internet, - shpjegon Small, - kėrkojnė njė bashkėpunim celebralė aktiv, qė mund tė ndihmojė nė stėrvitjen dhe pėrmirėsimin e funksionit tė trurit".

Ekspertėt kanė bėrė pėr herė tė parė njė studim mė rezonancė magnetike funksionale, nė trurin e disa vullnetarėve nga mosha 55 - 76 vjecare. Ndėrsa kėta udhėtonin nė ėeb dhe bėnin kėrkime on line nė testet e kontrollit tė rezonancės ėshtė dalluar e njėjta rezonancė si edhe tek ata qė lexonin njė libėr.

Nga studimi, del qė pėrdorimi i Internetit ve nė punė mė shumė zona cerebrale nė krahasim me leximin.

Sipas neurologėve, pėrdorimi i Internetit, mė pak eksperiencė, mund tė jetė njė ushtrim i mirė pėr trurin nė pėrmirėsimin e saj.
Spoiler:
 

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Interneti, gjimnastikė pėr trurin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Interneti, si funksionon "vegla" mė e fuqishme e epokės sonė
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Pilo Zyba: INTERNETI KOHA DHE PASIONI - nėpėr faqet poetike nė Facebook -

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News :: Portali-
Kėrce tek: