ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kenga "Stayin' Alive" te shpeton jeten

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Kenga "Stayin' Alive" te shpeton jeten   Fri Oct 17, 2008 4:30 pm


Doktoret amerikane kane zbuluar se himni i diskotekave ne vitin 1977 "Stayin' Alive" i Bee Gees prodhon nje ritem ideal per te ndjekur gjate dhenies se ndihmes se shpejt gjate atakeve kardiake.

Shoqata “The American Heart Association” ben thirrje qe kompresimet e zemres te jepen me nje ritem prej 100 te rrahurash ne minute, nderkohe qe "Stayin' Alive" pothuajse perputhet plotesisht, me 103 te rrahura ne minute.
Kompresimet manuale te zemres jane nje teknike qe mund te shoqerohet edhe me frymemarrje goje me goje dhe perdoret gjate arresteve kardiake.
Kjo manover shpeshhere rezulton efikase gjate dhenies se ndihmes se shpejt, por eshte e domosdoshme qe te ruhet nje rritem i caktuar.
Ne nje studim te drejtuar nga doktori David Matlock i Universitetit te Illinoisit, kenga “Stayin' Alive” ndihmoi 15 doktore dhe studente te mjekesise te performojne sic duhet gjate dhenies se ndihmes se shpejt duke ruajtur shpejtesine e duhur.
Spoiler:
 

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Kenga "Stayin' Alive" te shpeton jeten
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News :: Portali-
Kėrce tek: