ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kam harruar Passwordin e Bios? Si ta gjejme?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Kam harruar Passwordin e Bios? Si ta gjejme?   Thu Oct 30, 2008 1:28 am

Bios, per ata qe nuk e dine ēdo te thotė, eshte njė tip barriere e "nivelit ulet" qe rregullon dhe menaxhon pjesėt hardware te kompjuterit tone. Kjo eshte arsyeja qe duar duhet ti futi vetėm nje ekspert. Por mbi te gjitha na ndodhe te gjithėve te bėjmė ndonjė modifikim te vogėl. Kete here rasti sipėr per gjetjen e fjalėkalimit.


biossecuritypassword
Rasti i pare eshte kur nuk keni dėshire a kohe, te provoni apo testoni, programet e ndryshme per bios e gjera te tilla. Mėnyra eshte, hapni fizikisht kompjuterin nga paneli anėsor i majte (kur kompjuterin keni perballe), pasi ne ketė ane keni mėnyre te shikoni skedėn mėme ne pamje ballore. Do te vini re nje bateri ne "formen e nje pulle". Kjo bateri shėrben per te regjistruar orėn kur kompjuteri eshte fikur apo ne mungese te rrymės elektrike. Duke hequr kete bateri do te resetohen te gjitha informacionet e konfigurimit,

pėrfshire dhe fjalėkalimin. Tani mund te keni hyrje dhe te modifikoni ēfarė te doni.
Rasti tjeter kur nuk jeni praktik dhe keni frike te hiqni baterin duke menduar se mund te shkaktoni ndonjė dem te tepėrt. Ose dhe rasti kur jeni ne nje kompjuter laptop dhe ēmontimi sjell mjaft probleme. Fakti qe
ka shume programe te resetojne biosin do ju gėzoje shume dhe ata me interesant jane Kill CMOS, BIOS Cracker, !BIOS por lista mund te jete akoma me e gjate por te vazhdojme ti shkruajme te gjitha. Por ne shqyrtim ne do te marrin programin Cmospwd.
Ky program ka shume veti te mira: eshte burim i lire (open source), i pėrshtatshme me te gjithe skedat meme dhe skedarėt binar punojnė si ne Linux dhe Windows. Mbi te gjitha eshte i ekzekutueshem pa nevojė instalimi. Gje qe e bėn shume te mudur portabilitetin e kėtij programi. Dhe akoma me teper se programet antivirus nuk e identifikojnė si nje virus dhe nuk kemi perse te fikim sistemet e sigurimit.
Pėrdorimi i kėtij programi per gjetjen e fjalėkalimit te bios eshte vėrtet i thjeshte. Shkarkoheni dhe vendoseni ku te doni. Ju sugjeroj ne windows C:\ nqs sistemi eshte i rinisshem, ose ne cd, floppy ose memorie te jashtme e botueshme.
Pasi te keni bere hapin sipėr hapni promtin e Dos. Shkoni ne kartelen qe keni shpėtuar programin siper.
Ne rastin tim ne windows e shpetova ne C: nen kartelėn me emrin "fjalėkalimi"
Nuk ju ngelet gje tjetėr qe te shkoni ne ate kartele dhe te pėrdorni programin per te gjetur fjalėkalimin e bios.

C:\> cd fjalėkalimi
C:\fjalėkalimi> ioperm –i
c:\fjalėkalimi> cmospwd_win

Nqs skeda meme eshte nje nga ato qe suporton ky program do te shikoni qarte fjalėkalimin bios ne faqe te pare, kurse me skedat meme te vjetra, nuk mund te jape rezultatet e kėrkuara, nje nga defektet e kėtij programi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kam harruar Passwordin e Bios? Si ta gjejme?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Informatika, Shkarkime :: Info, Tutoriale, Mesime :: Tutoriale dhe Mesime-
Kėrce tek: