ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 5 Sekretet e Lumturisė!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: 5 Sekretet e Lumturisė!   Fri Nov 21, 2008 7:40 pm

5 Sekretet e Lumturisė!

Pėrveē se tė duash dhe tė duhesh, duhet tė shtohen edhe kėto. Edhe ju mund tu kushtoni vėmendje kėshillave tona, dhe do tė shikoni qė do tė jeni mė afėr lumturisė nė ēift…
1. Jini i/e buzėqeshur
Problemi mė i shfaqur nė jetėn martesore, ėshtė fytyra e ngrysur e njėrit prej bashkėshortėve dhe sjelljet qė pajojnė atė. Kjo sjellje, nxit konflikt dhe mosmarrėveshje nė ēift. E kthen shtėpinė nė njė ambient tė vėshtirė pėr tė jetuat. Pėrkundrazi, buzėqeshja ėshtė burim i harmonisė dhe i bashkėbisedimeve nė ēift. Njė buzėqeshje nuk duhet tė jetė shumė e vėshtirė…
2. Shtrėngojini duart bashkėshortit/bashkėshortes tuaj
A e dini se qėndrimi dorė pėr dore midis bashkėshortėve ul stresin e tyre? Sipas njė studimi tė bėrė mbi ēifte tė martuar amerikanėsh, rezulton se bashkėshortėt tregohen mė tė qetė dhe mė racional nė pėrballimin e problemeve. Shtrėngojini edhe ju dorėn bashkėshortit/bashkėshortes tuaj dhe do tė shikoni qė me kalimin e kohės ndjenjat tuaja do tė dalin nė pah akoma mė shpejt.
3. Dashurinė qė ndjeni shpreheni me fjalė
Pėr burrat ėshtė mė e vėshtirė se sa tek gratė shprehja e dashurisė me fjalė. Burrat nuk e shprehin lehtė dashurinė. Pse duhet qė tė humbasim njė dashuri qė e kemi nė zemėr, pėr hiē gjė?
4. Lutuni sė bashku Zotit
Uluni tė dy sė bashku dhe lutuni me zė pėr njėri tjetrin. Renditini fjalėt e lutjes ashtu siē ju vijnė nga brenda. Mos vallė nuk jeni tė sigurtė nėse dėshironi tė luteni? Atėherė, uluni dhe falėnderoni Zotin pėr tė mirat qė ju ka dhuruar. Shkruani ēdo ditė tre nga gjėrat e mira qė ju ndodhin dhe pyesni se pse mė ndodhi kjo gjė e mirė. Studimet tregojnė se ata persona qė e bėjnė diēka tė tillė, pas njė periudhe jo mė tė gjatė se tre muaj, janė ndier shumė mė tė lumtur. Pas njė studimi mėse 30 vjeēar mbi lutjen, shkencėtari amerikan nė Universitetin e Harvardit, Herbert beson, shprehet se tė gjitha mėnyrat e lutjes, qetėsojnė stresin dhe trupin e njeriut.
5. Mos ndėrroni veshjen sapo tė ktheheni nė shtėpi
Njerėzit vishen bukur sa herė qė dalin pėr tė shkuar nė punė apo pėr tė shėtitur. Por, kur kthehen nė shtėpi, menjėherė kėrkojnė tė vishen mė komod. Ka nga ata bashkėshortė qė kalon kohė e gjatė dhe nuk e shikojnė njėri tjetrin tė veshur bukur. Bashkėshortėt duhet tė vishen e tė mirėmbahen mirė jo vetėm pėr miqte dhe kolektivin, por edhe pėr njėri tjetrin. Zonja, po ju pse nguroni tė zbukuroheni nė shtėpi kur bashkėshorti juaj kthehet nga puna?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
5 Sekretet e Lumturisė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete-
Kėrce tek: