ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Corina Matei Gherman

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Corina Matei Gherman   Thu Nov 27, 2008 2:15 am

Poezi rumuneU lind mė 30 mars 1967, nė lokalitetin Erbiēeni, rrethi i Jashit (Moldovė). Doktorante e Universitetit tė Jashit, anėtare e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Rumanisė (filiala Jash), anėtare e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Moldovės (Kishinėu), anėtare e Klubit Junimea (Jash), Qytetar Nderi i Komunės Erbiēeni. Ėshtė autore e disa publikimeve nė vėllime me poezi, pėrralla, studime turistike, ekonomike, tė psikologjisė menaxheriale, tė historisė sė ilustruar tė letėrsisė rumune etj. Bibliografi letrare: Lule nga pranvera (Flori de primăvară), Ėndrra e Mosh Nikucės (Visul lui Moş Nicuţă), Mbi flatrėn e ėndrrės (Pe aripa visului), Nė hijen e rėrės )Īn umbră de nisip), Qyteti i Kėrminjve (Oraşul Melcilor), Plaga e yllit (Rana din stea), Pylli i Lumutrisė (Pădurea Fericirii), Ngjarje nga ėndrra e parė (Īntāmplări din primul vis), Engjėll i humbur (Īnger pierdut), Kur gurėt flasin (Cānd pietrele vorbesc), Qiell pa engjėj (Cer fără īngeri), Mosh Nikuca i Madh (Moş Nicuţa Mare), Dilema e Lotzonjės (Dilema Lăcrimioarei), Dialog i bardhė (Dialog alb), Fshati i Ujqve (Satul Lupilor), Dialog shurdh (Dialog surd), Pėrralla e njė ėndrre (Povestea unui vis), Puthja e lotit (Sărutul lacrimei) etj. Corina ėshtė autore e vėllimit poetik pėr fėmijė Capra cu trei iezi / Djhija me tre edha (shqip/rumanisht, Iash, 2008), duke qenė prezente nė tė dy gjuhėt edhe nė nė antologjinė poetike me titull Frumusetea frumusetilor / Bukuria e bukurive (Bukuresht, 2008). (Baki Ymeri)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Corina Matei Gherman   Thu Nov 27, 2008 2:16 am

FSHEHTĖSIA E ATRAKCIONIT

(Taina atractiei)Nė vend tė heshtjes

Nė pėlhurė tė merimangės

Nė kėngėn e lahurisė kaltroshe

Nė fėrgėllimėn e reve tė dėborės

Nė hijen e zgalemit nga shkuma e valėve

Nė zemrėn e njė reje tė braktisur

Nė qetėsinė e majės sė bjeshkės sė bardhė

Nė heshtjen e thellėsive tė skėterta

Nė mesazhin e njė mrekullie duke puthur shkretėtirėn

Nė rrėshqitjen e flatrimit tė harabelit

Nė melodinė e gjelit tė shkėputur nga mjegulla e natės

Nė hijen e qarkut tė Murit tė Madh Kinez

Nė zėrin e statujave tė Ishullit tė PeshkutNė tė gjitha pret njė fshehtėsi qė e bezdis

Enigmėn e dashurisė

Me hijen e Piramidave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Corina Matei Gherman   Thu Nov 27, 2008 2:17 am

PĖR GJITHMONĖ

(Pentru totdeauna)

Nė kohė

Natė e gjatė natė e pėrjetshme

E mbėshtjellė nė mister

Dhe truall e qiell

Sytė lexojnė

Fantazmat

Duke ua ēikur pėrfytyrimin

Ma majėn e shpatės

Pėrfytyrimi nė plagėn e shėrrimit

Tė shpirtit tė sėmurė e tė shakmisur

Nga mėkati i huaj

Pavėrtetėsi e rėndė pėr festėrim

Shkrimi i tyre ka banderolėn

E njė sakati me menēurinė kokėprerė

Ja qielli me mijėra qiej

Dheu me miliona dhe

Nė kohėn e disa tė vėrtetave

Tė pavėrteta

Mėndjet filozofike zėrat e tejduikshėm

Imponim ideshė tjera tė verbėta

Tė shkuarės LIGĖSIA mė e madhe

Tė cilėn e dekoroj me prangat e indiferencės

Njė labirint mes ngjyrave tė tė cilit

Vetėm krokodilėt vdesin pėr harresė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Corina Matei Gherman   Thu Nov 27, 2008 2:19 am

NĖPĖR STACIONIN E BRAKTISUR

(Prin gara părăsită)Me petale mė admirojnė

Tejmatanė imazhit tim

Duke hulumtuar nė humnerėn

E shpirtit

Nė njė gjėndje tė papėrsosur

Tė ekuilibrit

Tė besnikėrisė

Sė pasinqertė

Esencialja qėndron nė

Gjuajtje reptilėsh

Tė ajrit

Nėpėr planetat e shndėrruara nė pemė

Tė thara e transparente

Tė cilat nuk mund

Ta kuptojnė

Tollovinė

E stacionit tė braktisur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Corina Matei Gherman   Thu Nov 27, 2008 2:22 am

DHE ĒKA PASON

(Şi ce urmează)Mesazh i argjilės sė pastėrvitur

Atje pėrkunden informatat nė kohė

Kėrcėnimtare pranė Trojės

Nxitjet e ushtarėve pėr luftė

Qė i dėgjonin pulėbardhat

Atje

Ku kėshtjella fundosej

Nė atė det vetėm shtizat

Fshehin njė gram pėrleshjesh

Dhe tani paasardhėsit

Ku do tė kėrkojnė ngjarjet

Mbeten rob tė zėnė nė samarin

E Kalit Trojan

Shikimet e gėrmadhave tė rizbuluara

Tė pasigurta

Dhe hulumtimi pason

Nė murlanin e historisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Corina Matei Gherman   Thu Nov 27, 2008 2:24 am

RIFILLIM

(Reluare)Koha largėsi ndėrmjet fjalėve

Ėshtė fjala e parė fjali qė e lazdėroj

Nė lotin e detit tė syrit tim

Dhe si njė kurorėzim i njė braktisjeje

Tė paraparė ankoroj nė memorje gėshtenja

Nė portėn e rrugėkryqit trokasin fqinjėt

Me qenjtė leshtakė

Nuhatja e erėtimės nuk tregon drejtimin

Pengesė pėr kalimin tejmatanė

Rrugica tė pabanuara pėr shtrirje luginash tė shkreta

Rrėnzė vaut lulėzojnė re me petale tė bardha

Tė ndara me dy nyje

Pres tė rivijnė pėr t’i puthur

Nėn qepallėn e petaleve tė vogla

Por nuk mund ta bėj kėtė kėtu

Kam pėrkėdhelur lugina tė bardha

Gjysma

Sekonda kalon nė zero

Duke pritur pėrkuljen e shkėlqimit tė mbrėmjes

Vendosa ta braktis perseverencėn

E botės qė tėrhiqet

Tė shkruaj njė ekuacion ku indiferenca

Tė definohet me zero

Trajektoria e lotit tė bėhet njė mundėsi

Pėr ta ndalur pėr njė ēast pėrjetėsinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Corina Matei Gherman   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Corina Matei Gherman
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia-
Kėrce tek: