ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kinezėve u urdhėrohet tė kalojnė nė Linux

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Kinezėve u urdhėrohet tė kalojnė nė Linux   Fri Dec 12, 2008 11:22 pmTregu kinez i softuerėve ėshtė mė i keqi nė botė sa i pėrket pėrdorimit tė versioneve tė licencuara tė softuerėve. Nė luftė kundėr kėtij fenomeni me masa shtesė pėrfshihet edhe qeveria kineze.Sipas urdhėresės mė tė re tė ligjvėnėsve kineze, tė miratuar muajin e kaluar, tė gjitha internet kafetė duhet qė menjėherė tė zėvendėsojnė sistemet operative tė paligjshme me ato tė ligjshme. Pronarėve tė kėtyre objekteve u ėshtė ofruar tė blejnė ose kopjet e ligjshme tė Windows, apo nė kompjuterėt e tyre tė instalojnė distribucionin Red Flag nga Linux. Pikėrisht tė dytin e rekomandojnė nė taborin e ligjvėnėsve kineze, derisa sistemi ėshtė pėrpunuar nėn aranzhmanin e tyre.

Pėr fat tė keq, sikurse nė segmentet tjera, edhe kjo urdhėresė funksionon vetėm nė letėr sepse pronarėt e shumtė tė internet kafeve raportojnė se pėrfaqėsuesit e qeverisė i shtyjnė ata qė nė kompjuterėt e tyre tė instalojnė Linux Red Flag, e pėr tė madje duhet tė paguajnė nga 560 euro pėr licencė.

“Mė kanė hyrė nė internet kafe dhe nė 13 kompjuterėt tė cilėt i posedojė me dhunė kanė instaluar Red Flag Linux, si dhe mė kanė shtyrė tė paguaj nga 5.000 juan pėr licencė, dhe atė pėrkundėr faktit se kanė qenė tė instaluar versionet e ligjshme tė Windows XP”, ka thėnė njė pronar anonim i internet kafesė pėr agjencinė e lajmeve Radio Free Asia.

Nė tė njėjtėn kohė, burime tė pavarura kineze tėrheqin vėmendjen se qeveria kineze nė distribucion e Linuxit nė fjalė kanė futur gjėra shtesė tė cilat do t’i mundėsojnė mbikėqyrje dhe pėrcjellje mė tė thjeshtė tė kinezėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kinezėve u urdhėrohet tė kalojnė nė Linux
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "Gjenerali" i Kadaresė dhe "Shoku Zylo" i Agollit kapėrcejnė Murin Kinez
» Xhabir Hamiti i rrezikuar, policia urdhėron pėrcjelljen e tij
» Gruaja e Tuk Jakovės: Fjalia pėr tė cilėn Enver Hoxha urdhėroi zhdukjen e tim shoqi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete :: News :: Portali-
Kėrce tek: