ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Skenderbeu... Sipas Oliver Jens Schmitt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Skenderbeu... Sipas Oliver Jens Schmitt   Fri Dec 19, 2008 8:44 pm

Skenderbeu... Sipas Oliver Jens Schmitt

Oliver Jens Schmitt, do tė prezantojė “Skėnderbeun” nė gjuhėn shqipe. Vepra e profesorit tė historisė sė Evropės Juglindore, pranė Universitetit tė Vjenės, vjen e shqipėruar prej Ardian Klosit. “Skėnderbeu” ėshtė monografia e dytė e madhe pėr Arbėrinė e shekullit 15, shkruar prej prof. Schmitt pas botimit nė vitin 2007 tė veprės “Arbėria venedike”. Nė kėtė vėllim kushtuar Skėnderbeut, profesor Oliver Jens Schmitt, ka pėrdorur metodėn e fokusimit shumėplanėsh tė protagonistit. Nė kėtė vepėr, Schmitt shkėputet nga jetėshkrimet tradicionale pėr Gjergj Kastriotin. Ndėrsa analiza shkencore dhe dokumentacioni tejet i pasur mbėshtesin edhe mė fort zbėrthimin e njė mitologjie qė mbretėron prej njėqindvjeēari te ne. Oliver Jens Schmitt, nė veprėn e tij, shkruan se jeta dhe kryengritja e Skėnderbeut u bė dhe tragjedia e trevės sė tij tė prejardhjes, e cila si asnjė rajon tjetėr i Ballkanit u shkretua e u shpartallua nga osmanėt. Ndėrsa e quan gati emblematike vetminė e Skėnderbeut nė ditėt e tij tė fundit… “Vetėm se bota pas tij nuk deshi tė dinte pėr kėtė fat tragjik, ajo dėshiroi njė hero ngadhėnjimtar nė luftėn pėr mbijetesė kundėr perandorisė osmane. Kėshtu vazhdoi tė jetojė Kastrioti i madh si hero vezullues nė kujtesėn e tė krishterėve nė Ballkan dhe nė Perėndim, ndėrkohė qė u harrua se ai nė tė vėrtetė ishte figura tragjike e njė periudhe kur po ndryshonin kohėt”, vazhdon mė tej profesori i historisė nė Universitetin e Vjenės. “Skėnderbeu” do tė promovohet mė 10 nėntor nė ambientet e Muzeut Historik Kombėtar.

Burimi: Gazeta Shqip

Ky liber ka dale tashme me 10 nentor.
Personalisht nuk e kam lexuar plotesisht por kam shfletuar faqe te ketij libri. Autori, ose me sakte historiani i Evropės Juglindore Schmitt e ka krahasuar Skenderbeun, me Aleksandrin e madh, pastaj tregon ne librin e tij qe Skenderbeu luftoj me teper per hakmarje sesa per liri...

Doja te dija nga ju, kush e ka lexuar librin? Cfare mendoni?
Si ju duket juve kur n'a preket ana mitologjike e historise tone...?
Per mua, Skenderbeu eshte nje Mit dhe nuk dua ta shikoj ndryshe, po ju?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Skenderbeu... Sipas Oliver Jens Schmitt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skėnderbeu kishte edukim dhe zhvillim harmonik fizik, moral e intelektual
» Ora e dashurisė
» "Tė vrarėt" sipas KiE-sė, jetojnė tė gjallė nė Pejė
» Ēdo gjė qė ka tė bėj me zgjedhjet lokale nė Kosovė
» Sipas serbėve, Flamuri ynė para Skenderbeut, paska pasur mbi shqiponjė njė kryq

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia-
Kėrce tek: