ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kush jane greket ne te vertete

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 24
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Kush jane greket ne te vertete   Fri Dec 19, 2008 8:50 pm

Kush jane greket ne te vertete

Ne 1822 ne Greqi filloi lufta per pavarsi,lufte qe u be ne pjesen me te madhe nga shqiptaret por qe iu mohua sakrifica,por s'dua te qendroj ketu.Ne fakte deti Mesdhe patrulluhej nga anijet luftarake angeleze te drejtuara nga admirali Nelson,i cili u detyrua te shkoje te mbreteresha per te mare vesh se c'duhet te bente,pra te ndihmonte ose jo kryengritesit greke.pergjigja e mbretereshes qe e tille,nuk foli asnji fjale por i hapi kapkun nji qypi ku mbante disa gjarprinj dhe ne momentin qe ata nxoren kokat per te dale mreteresha e rivendosi kapakun me force per te mos i lejuar te dalin,dhe ne fakte Angelia ka qene kunder pavarsis se Greqis
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 24
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Kush jane greket ne te vertete   Fri Dec 19, 2008 8:51 pm

Ok. Po ju flas pak per Greqine e vertete, megjithe se me sa pashe ditkeni shume hollesira por keni harruar kryesoret.

Greket ne vetvete si komb perbehen nga

1) shqipetare

2) turq

3)Bullgare

3)Maqedonas

5)Cobane ose (Vlleh)

6)Nje pjese arab

7)Greke

Te gjitha keto 7 kombesi jane autoktone, pra po ti bejme nje analize te thjeshte ne greqi fliten 7 lloje gjuhesh. por aktualisht ne greqi fliten 4 gjuhe: Turqisht,Cobance Maqedonase dhe Greqisht. Gjuhet e tjera jane asimiluar

Gjuha shqipe eshte perndjekur barbarisht sepse pjesa me e madhe e popullsise ka qene shqipetare.Tani gjuhen shqipe e flasin vetem moshataret (mbi 60-70 vjec) dhe fshehurazi

Gjithashtu edhe ajo Bullgare pothuaj eshte zhdukur plotesisht (mos harroni se selaniku eshte bere pjese e Greqise per arsye se trupat Greke u futen ne selanik 2 ore para atyre Bullgare dhe keshtu Bullgaret nuk luftuan por u kthyen mbrapa)

Gjuha Turke flitet ne pjesen perendimore te Greqise

Gjuha Cobance ose Vllehe flitet ne pjesen veriore te greqise (ketyre nuk u eshte bere lufte sepse nuk kane patur kurre rrezik prej tyre sepse gjuha e tyre flitet por nuk shkruhet dhe me kryesore eshte se Vllehet nuk kane shtet. si pasoje nuk kane c'te kerkojne prej Greqise ) Vlleheve u eshte bere politike se jane Greke e se flasin nje dialekt te Greqishtes se vjeter gje qe nuk ka pike lidhje.

Gjuha Maqedonase flitet kryesisht ne pjesen veriore te Greqise

Gjuha arabe eshte zhdukur plotesisht per arsye gjeografike dhe fetare

Pra GREKET JANE: SHQIPETARE , TURQ , BULLGARE , MQEDONAS COBANE e ARABE te Grekezuar. KLjo eshte Greqia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Kush jane greket ne te vertete
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Syle Mujaj: Tema: KUSH JANE, KU JANE TE BURGOSURIT POLITIK TE KOSOVES 1981-2010
» Nga Flori Bruqi:Kush ėshtė Behgjet Pacolli ??
» Kush ėshtė vajza tė cilėn nė 19:30 e presin nė "randez-vous" mbi tre milionė shqiptarė!
» Kush i tha Zahir Pajazitit ta vranė Dr. Rugoven?-Flet Hasan Zeneli, bashkėluftėtar i Zahir Pajazitit: Duhet tė zbardhet vrasja e Zahirit
» Ėshtė edhe njė pyetje tjetėr pėrveē kush ėshtė Nazim Bllaca. Kush ėshtė SHIK-u?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia-
Kėrce tek: