ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shqiptarizem 3

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Shqiptarizem 3   Fri Dec 19, 2008 8:56 pm

Shqiptarizem 3

SPIRO KONDA

............Emri i tij njė ditė do tė shkruhet me gėrma tė arta ne sfondin e hisorise. Ai pa dyshim ėshtė njė nga mė tė zotėt e mė tė pėrgatiturit studiues nė fushėn e gjuhėsisė qė njihen deri mė sot.
............Kishte mbaruar disa shkolla dhe studjuar ne disa universitete. Zoteronte mbi dhjete gjuhe te huaja, sigurisht greqishten e lashte dhe latinishten.
............Mbasi dha mėsime pėr njė kohė tė gjatė nė Universitetin e Athinės, u kthye nė Shqiperi (nė Dradhė dhe nė Korēė) e midis tė tjerash, nė vitin 1964 botoi njė studim tė tij, qė pa dyshim, mund tė konsiderohet kryevepėr. " Shqiptarėt dhe Problemi Pellazgjik" (Tirane 1964.)

..........Kur pritej qė kjo vepėr tė mbėshtetej dhe autori te nxitej pėr mė tej nė punėn e tij krijuese, vepra u kyē dhe autori u izolua!!

...........Fatkeqėsisht, Alks Buda dhe shumica e akademikėve shqiptarė e qujatėn Kondėn nje aventurier dhe kėtė mendim Buda ja sugjeroi Enver Hoxhės i cili personalisht e njifte Spiro Konden dhe sa herė shkonte nė Korēė do tė kėrkonte ta takonte duke u shprehur se, "Njė orė me profesor Kondėn ėshtė e barabartė me njė vit leksion tė historisė dhe gjuhės sonė." Nėn sugjerimin e Budės edhe Enveri e "mbylli" gojėn!

............Vepra e tij akoma ngelet, nė pjesėn mė tė madhe, e pazbuluar dhe duhet studjuar me imtesi ne cdo skute. Ajo eshte nje veper shkencore dhe si e tille nuk le vend per amatorizma. Shume here sot vihen re nderhyrje jo profesionale tek shkenca, te cilat kane pasoja te demshme dhe shpesh katastrofike tek brezi i ri

...........Konda shpesh deklaronte, "Ne jemi orthodoks por nuk jemi grekė, ne jemi popull mė i lashtė se grekėt."
Ai hodhi tezen e famshme:”Greket jane te lindur ne ishujt dhe jane te ardhur ne kontinet”, teze qe sot mbashtete edhe vete nga institucionet shkencore greke.
............

Ai ishte nje patriot modern, megjithese vinte nga nje shekull tjeter. Konda rrojti shume dhe pa shume. Nje muzikant brilant dhe nje instrumetist i mrekullueshem. Ai luante bukur ne pjano dhe ishte virtuoz ne kitare. Njihte muziken klasike dhe moderne te kohes. Njihte letersine dhe zoteronte nje bibloteke te pasur.


............Nermin Vlora ka qene nje adhuruese e vepres se Kondes, po ashtu edhe Prof Dh. Pilika.


.............Shume studjues te sotem e vleresojne vepren e Prof. Kondes dhe i referohen shpesh asaj. Keshtu Saimir Lolja, Sabit Brokaj, Myftar Grabocka, Muzafer Korkuti, Myzafer Xhaxhiu, Neritan Ceka, Moikom Zeqo, Anton Papleka, Shaban Sinani kane hyre dhe ndjekur shpesh argumentimet e Kondes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Shqiptarizem 3
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia-
Kėrce tek: