ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shqiptatizem 2

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Shqiptatizem 2   Fri Dec 19, 2008 8:59 pm

Ky problem sigurisht qe ka nje shtrirje te gjere dhe teper serioze. Une shkurt po bej nje thirrje te trajtuar thjesht dhe pa sterhollime duke i renduar pak me gjate fakti historik


Pensionet greke tė Korēės pėr grekofilėt dhe “Megalidhea”

...........1912. Lufta e parė botėrore. Ndėrhyrja nė Ballkan nuk ishte diēka e re. Italia sulmon Turqinė dhe e thyen atė nė shkretetirat Afrikane. Libia,Rodi dhe Dodekanisia, bien nė dorėn e Italisė.
...........1912 pjesa e dytė. Sa pa mbaruar njė paqe tė brishtė me Italinė, Turqia pėrballet me katėr shtete: Malin e Zi, Sėrbinė, Bullgarinė dhe Greqinė.
...........Shqiptarėt u bashkuan si asnjėherė me pare, kundėr pushtimit tė gjatė Otoman dhe fituan pavarėsinė mė 28 Nėntor tė kėtij viti dhe pėrpiqen tė krijojnė shtetin e ri tė tyre. Ndėrkohė tė gjithė fqinjėt vėrsulen nėpėr kancelaritė europiane duke kėrkuar pjesė dhe toka nga shteti i ri qė po formohej. Asnjėri prej tyre nuk pėrkrahu politikisht formimin e kėtij shteti tė ri, nė ato troje.
Midis tyre,
Italia e kishte Shqipėrinė nė kurorėn perandorake,
Greqia kėrkonte vorioepirin,
Sėrbia pjesė tė mėdha tė Veriut dhe Kosovėn dhe
Mali i Zi sigurisht donte Shkodrėn dhe deri ne Lezhė.
Edhe Bullgaria po ashtu pretendonte disa toka nė pjesėn lindore tė Korēės, sėbashku me malet e Moraves, pėr tė plotėsuar pėrsėri tė mirėnjohurėn ide tė “Stara Bulgaria”

...........Ndėrkohė nė Korēė-Kolonjė filloi njė lėvizje tepėr efikase antigreke e udhėhequr nga mėsuesit Petro Nini Luarasi dhe Papakristo Negovani, tė dy tė vrarė mė vonė nga asfalia greke. Qeveria e Kosturit pėrpiqet tė shtrihet fillimisht nė Ersekė dhe formon tė ashtuquajturėn “ Eliniki Kinotis Ersekas” (Qeveria Greke e Ersekes).
Sidoqoftė, nė Korēė pati edhe njė lob tė fuqishėm progrek, tė quajturit vorioepirotė, shumica e tė cilėve me vonė largohen nga qyteti dhe vendosen nė Greqi, kryesisht ne Selanik dhe njė pjesė tjetėr nė USA.

...........Midis shumė patrioteve tė tjerėve, njė figure e ndritur e asaj periudhe ėshtė edhe Themistokli Gėrmenji. Ai lindi nė Korēė nė janar 1871. Nė periudhėn 1912-1917 ai luan njė rol tė padiskutueshėm pėr tė shpėtuar Korēėn dhe Ersekėn nga duart e grekėve. Me 9 nėntor 1917 kapet nga grekėt dhe ekzekutohet nė Selanik. Para pushkatimit Themistokliu shfaqi tri dėshira tė cilat mbeten padyshim si moto pėr ēdo burrė qė lufton pėr atdhe.
1. Te vishem me kostum kombėtar shqiptar,
2.Tė mos me lidhni sytė
3.Komandėn pėr zjarr ta jap vetė

...........U zgjata pak me njė histori telegrafike tė tillė thjesht pėr tė rikujtuar njė fakt tė thjeshtė. Janė humbur jetė, ėshtė dedhur gjak dhe ėshtė luftuar pa kompromis deri sa u arrit nė kėtė ditė qė kėto troje tė mbeten pjesė e shqipėrisė.

............&Ccedilfarė i shtyn kėta faqezinj korēarė qė shkelin mbi gjakun e derdhur nga tė parėt e tyre dhe pranojnė pensione nga Greqia?
............Ne, dhe e gjithė bota e di mire, se Greqia pretendon teritore shqiptare.
Po kėta bukėshkalė a e dine kėtė gjė.
A e dine pra kėta se duke pranuar ato euro tė ndyra rreshtohen nė radhet e anti atdhetarėve?
Shqipja ka pėr kėtė gjė njė fjalė tjetėr: Tradhėtarė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Shqiptatizem 2
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia-
Kėrce tek: