ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 historia eshqiperis ne gjuhen e ilireve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 24
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: historia eshqiperis ne gjuhen e ilireve   Fri Dec 19, 2008 9:09 pm

historia eshqiperis ne gjuhen e ilireve

po hedh ketu ca botime dhe kerkime qe jan ber per shqiperinShteti Arbėror nė More (Peleponez)Propaganda bizantine e kishės dhe shtetit grek kanė shtrembėruar

vazhdimisht historinė; aq mė shumė kur shqiptarėt nuk e shkruanin

gjuhėn Arbėrore ose u ndalohej tė shkruanin faktet dhe tė vėrtetėn.

Njė rast i dukshėm ėshtė kryengritja arbėrore e Moresė e vitit 1453,

pėr tė cilėn historiani amerikan Xhon Fajn shkruan nė librin e tij, faqe 564:"....duke qenė se sulltani kishte mjaft telashe nga shqiptarėt e Skėnderbeut,

ai nuk dėshironte tė shihte njė shtet tė ri shqiptar nė Peloponez dhe prandaj

dėrgoi njė ushtri tė madhe atje nė dhjetor 1453, e cila shtypi me gjak e hekur

kryengritjen e arbėrorit Pjetėr Bova”.

John V. A. Fine, Jr., The late medieval Balkans: a critical survey from

the late 12th century to the Ottoman Conquest, University of Michigan Press,

Ann Arbor, 1994. ISBN 047-2100-793

Titulli i librit i pėrkthyer: Xhon V. A. Fajn, i Riu, Ballkani nė Mesjetėn e Vonė:

njė vėzhgim kritik prej fundit tė shekullit XII e deri nė pushtimin Osman,

University of Michigan Press, Ann Arbor, 1994
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
historia eshqiperis ne gjuhen e ilireve
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ne ishim ketu, Ne jemi akoma ketu, kjo eshte "HISTORIA" e Popullit Tim
» 28 Nėntori ėshtė dita e ēlirimit tė Shqipėrisė
» Gjon Buzuku
» Xhorxh Gordon Bajroni, Poeti qė u kėndoi shqiptarėve dhe Shqipėrisė
» Historia e lashtė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia-
Kėrce tek: