ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ja librat e shndėrruar nė filma, qė kanė bėrė xhiron e botės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Ja librat e shndėrruar nė filma, qė kanė bėrė xhiron e botės   Mon Aug 11, 2008 9:24 pm

Ja librat e shndėrruar nė filma, qė kanė bėrė xhiron e botės


James Bond, ja ēfarė duhet lexuar

Mė 17 shkurt tė vitit 1952, Ian Fleming u ul nė tryezėn e tij nė Goldeneye, banesa e tij nė Xhamajkė dhe hodhi vėshtrimin drejt detit qė shtrihej i pafund pėrballė tij. Ishte 43 vjeē, gazetar dhe po pėrpiqej qė tė largonte mendjen nga dasma e afėrt qė e priste. Kėshtu vuri njė letėr nė ballė tė makinės sė tij tė shkrimit, fėrkoi pak duart dhe hodhi fjalinė e parė: "Aroma, tymi i duhanit dhe djersa e kazinosė janė pėshtirosėse nė tre tė mėngjesit". Pas kėsaj fjalie fletėt pasuan njėra-tjetrėn dhe diku aty nga dreka ai kishte shkruar 2000 fjalė. Gjithēka i vinte nga thellėsia e kujtesės, nuk kishte shėnime dhe as njė plan tė qartė se ku do tė tė dilte. Fleming, ndėrkohė, kishte gjetur edhe emrin e heroit tė tij tė ri. Ai ishte Bond, James Bond. Ēdo mėngjes, pėr njė muaj rresht, Ian aplikoi tė njėjtin reagim, derisa mė nė fund i erdhi radha fjalisė: "Ndyrėsira vdiq mė nė fund". Kjo ishte "Casino Royale", romani i tij i parė i serisė sė gjatė qė do tė pasonte dhe qė do tė kishte gjithmonė nė qendėr fenomenin me emrin Bond. Nė vitet nė vijim, Fleming do tė ndiqte tė njėjtin model tė shkruari dhe njė roman i ri do tė lindte nga duart e tij nė fundin e ēdo muaji mars, pas punės qė niste gjithmonė nė fillim tė janarit. Fleming e nisi gjithēka pėr qejf e mė pas pėr para, pa e ditur se po shkruante njė sagė tė vėrtetė, e cila do tė njihej nė mbarė botėn. Ēdo libėr i ri niste aty ku kishte pėrfunduar i mėparshmi. Po a ishin tė gjitha historitė tė sajuara. "Ēdo gjė qė unė shkruaj ka ndodhur diku dhe me dikė mė parė", tha dikur Fleming dhe kjo ėshtė e vėrtetė jo vetėm pėr sa i pėrket pėrmbajtjes dhe vendngjarjeve, por edhe alteregos sė tij 007. Seria e librave James Bond nuk ėshtė vetėm historia e gjatė e agjentit sekret mė tė famshėm nė botė, por ėshtė njėherazi edhe njė pasqyrim i drejtpėrdrejtė i jetės dhe dashurive tė autorit.

CASINO ROYALE 1953

Libri i parė i James Bond ėshtė i shkurtėr me ngjarje qė ndodhin nė njė rajon tė Francės, i njohur pėr kazinotė dhe jetėn e natės me emrin Royale Les Eaux. Kėtu Bond, qė ėshtė njėherazi edhe lojtari mė i mirė i pokerit i Shėrbimeve Sekrete Britanike, sfidon "tė keqin" Le Chiffre". Ai punonte pėr njė organizatė sovjetike, qė quhej "Vdekje spiunėve" dhe i kishte shpėrdoruar fondet e saj. Detyra e Bondit ishte ta ēonte Le Chiffre nė falimentim tė plotė. Nė librin e parė ka shumė ngjarje dhe personazhe qė tė kujtojnė vetė jetėn e autorit. Vesper Lynd, agjentja e dyfishtė me nurin e rrallė, ka njė ngjasim tė jashtėzakonshėm me njė spiune tė vėrtetė tė kohės sė luftės, me tė cilėn Fleming pati njė marrėdhėnie. Si edhe Bond, Fleming e pėlqente shumė pokerin, por historia nė vetvete nuk ėshtė e vėrtetė, edhe pse skena pėrfundimtare e torturės ėshtė e tillė. Nė tė Bond goditet ashpėr nė organet gjenitale. Kombinimi i dhunės ekstreme me mėnyrėn luksoze tė jetesės duket se ishte pėrzierja e suksesshme e librave tė Bond.

Jeto dhe lėr tė vdesin, 1954

Ky ėshtė romani qė pasoi. Bond, tashmė i shėruar nga pasojat e pėrfshirjes nė lojėn e Le Chiffre, dėrgohet nė Nju Jork pėr tė hetuar nė lidhje me zotin Big, njė baron dhe agjent pėr tė cilin shefja e James, zonja M., dyshon se ai qėndron pas njė operacioni shpėrndarjeje droge, me paratė e tė cilit financohen agjentėt rusė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bond shkon drejt e nė Harlem, ku mendohet se ndodhet qendra e organizatės dhe bie nė duart e zotit Big. Aty merret nė pyetje nga e dashura e Big, Solitare, e cila ka fuqinė e tė lexuarit tė mendjes. Ngjarja vazhdon me vende ekzotike si Karaibet, me thesare tė varrosur nėn tokė.

MOONRAKER, 1955

Ndryshe nga dy romanet e mėparshėm, ngjarjet e kėtij romani zhvillohen tė tėra nė Britaninė e Madhe. Bond, ende i pėrcėlluar nga lodhja e tij e nxehtė me Solitare nė librin e fundit, duhet tė zgjidhė njė problem. Sir Hugo Drax, njė bankier i fuqishėm dhe hero kombėtar i kohės sė luftės, qė donte t‘u dhuronte Shėrbimeve Sekrete Britanike njė raketė 20 milionė dollarėshe, ishte zbuluar se bėnte rrengje kur luante me letra. Flemingut vetė i pėlqenin shumė rrengjet e tė gjitha llojeve dhe kėrkonte qė jetėn e lojėrave tė natės sė Londrės ta pasqyronte patjetėr nė njė nga librat e tij. Nė kėtė libėr ka pėrshkrime tė jashtėzakonshme tė lojės sė Brizhit dhe ambienteve ku zhvilloheshin kėto lojėra. Nė vijim tė librit, Bond zbulon se Drax ishte njė nazist dhe se qėllimi i tij nuk ishte ndihma, por shkatėrrimi i Shėrbimeve Sekrete Britanike dhe vetė Londrės.

Diamantet janė tė pavdekshme, 1956

Ėshtė njė libėr qė tė jep disa mėsime tė mira gjeografie. Ngjarjet nisin nė Guinenė franceze, ku ndodhej hallka e fundit e zinxhirit tė njė rrjeti shpėrndarjeje tė diamanteve. Mė pas, ngjarjet tė ēojnė nė Londėr, Nju Jork, Saratoga, Las Vegas, Spectreville dhe Los Angeles. "Tė kėqijtė" janė Xhek dhe Serrifimo Spang. Diamantet, ashtu si edhe ari, e mrekullonin Flemingun dhe pėrmes ca njohjeve tė kohės sė shkollės arriti qė tė zbulonte shumė gjėra interesante mbi tregtinė e diamanteve.

Me dashuri nga Rusia, 1957

"Personalisht mendoj se nga shumė kėndvėshtrime ky ėshtė libri im mė i mirė", ka thėnė njėherė Fleming dhe shumė kritikė janė nė njė mendje me tė. Ish-presidenti amerikan, Kenedi, e pėrfshiu nė dhjetė librat mė tė mirė tė jetės sė tij. Edhe kėtu bėhet fjalė pėr organizatėn famėkeqe ruse, e cila kėtė herė kėrkon qė tė joshė Bondin dhe mė pas ta eliminojė atė nė Stamboll nė trenin Orient-Ekspres. Rosa Klebb, njė kolonele e organizatės ruse, ėshtė personazhi negativ dhe ėshtė shumė i arritur. Surpriza mė e madhe ruhet nė pjesėn e fundit. Bond pėrballet me Klebb dheā€¦

Dr. No, 1958

Rosa Klebb i injektoi 007-s tetrodoksinė, njė helm tė fortė tė nxjerrė nga gjėndrat seksuale tė njė peshku tė rrallė tė ujėrave japoneze. Kjo e bėri Bondin pėr njėfarė kohe tė paaftė dhe pas njė periudhe rehabilitimi ai dėnohet ashpėr nga shefja e tij M. pėr dėshtimin qė pati me Klebb. Pėr tė vėnė nė vend nderin, Bond merr pėrsipėr njė detyrė thuajse vdekjeprurėse nė Xhamajka, qė e ēon nė njė ishull misterioz, pronar i tė cilit ishte misteriozi dr. Julius No. Nė libėr pėrshkruhen me hollėsi skena tė jetės ekzotike nė ishull. Vetė No ėshtė njė njeri misterioz, i cili qėndron nė shtėpinė e tij nė formė burgu nė zemėr tė ishullit. Frymėzimi i Flemingut vjen nga njė ishull tropikal me emrin Inagua i madh. Nė kėtė libėr pėrmendet shpesh edhe makina britanike "Land Rover".

GOLDFINGER, 1959

Ėshtė libri mė i gjatė dhe mė i ndėrlikuar i serive tė 007-s. Bond dėrgohet qė tė hetojė nė lidhje me njeriun mė tė pasur nė Britaninė e Madhe, Auric Goldfinger, pėr tė cilin zbulon se ai merret me tregtinė e paligjshme tė arit. Metodat e tij janė tė jashtėzakonshme. Goldfinger i shndėrron nė ar tė gjitha makinat e tij dhe i lė nė vendin ku duhet tė ēojė arin. Bond nis tė punojė pėr Goldfinger nė tentativė pėr t‘i vjedhur 30 miliardė dollarėt. Nė kėtė libėr, Fleming fut dy nga fiksimet e tij tė mėdha, arin dhe lojėn e golfit. Shkrimtari ishte i fiksuar pas metalit tė verdhė. Kishte njė makinė shkrimi tė artė, tė cilėn nuk e pėrdorte, kishte shumė monedha tė ēmuara. Ndėrsa pėr sa i takon golfit, ai luante ēdo fundjave me miqtė e tij.

Vetėm pėr sytė e t‘u, 1960

Deri nė atė kohė, Fleming kishte shkruar vetėm pėr femra bionde qė i vinin rrotull Bondit tė tij. Kėtė herė ai donte tė shkruante diēka tė ndryshme. Historia e kėtij libri ėshtė nė thelbin e filmit tė ri tė James Bond "Quantum of Solace", qė nuk ėshtė njė aventurė e shėrbimeve sekrete, por njė rrėfim pėr dashurinė dhe pashpirtėsinė emocionale qė zhvillohet nė shoqėrinė britanike tė ishujve tė Karaibeve. Historia i rrėfehet Bondit nga guvernatori britanik dhe bazohet nė njė histori tė vėrtetė, qė Fleming e dėgjoi nga njė ish e dashura e tij nė Xhamajka.

Spiuni qė mė deshi, 1962

Kjo ėshtė njė histori ndryshe, sepse rrėfehet nga kėndvėshtrimi femėror nė vetėn e parė. Rrėfimtarja ėshtė Vivien Michel, bondgirl. Kėtė stil tė ri tė tė rrėfyerit Fleming ia shpjegoi botuesit pėrmes njė letre, nė tė cilėn i shkruante se ishte i befasuar qė librat e tij pėr tė rritur lexoheshin nė shkolla dhe se James Bond ishte shndėrruar nė njė Hero Kombėtar. Me kėtė rast ai donte tė shkruante diēka ndryshe, pra si shihej Bondi nga vetė femrat. Ky ėshtė libri mė i shkurtėr i Fleming dhe nga pikėpamja artistike dhe e ngjarjeve ėshtė njė dėshtim i vėrtetė.

Pėr shėrbimin sekret tė madhėrisė sė saj, 1963

Ky ėshtė njė roman i ndėrlikuar, qė ka nė qendėr dy linja dhe shfaqjen pėr tė dytėn herė tė armikut tė vjetėr tė Bond, Ernst Blofeld. Bond kishte kaluar njė vit duke e ndjekur nėpėr botė dhe ėshtė nė pikėn kur po pėrgatitet pėr tė dhėnė dorėheqjen nga misioni, kur armiku i tij i del pėrpara pa pritur nė formėn e njė konti. Bond e ndjek sėrish dhe pėrfundon nė njė resort tė pasur malor nė Zvicėr. Fundi i librit ėshtė i jashtėzakonshėm. Bond jo vetėm qė martohet me vajzėn Bond tė rrallės, por ajo vritet disa orė pas dasmės nga Blofeld. Nė kėtė libėr shfaqet edhe njė nga pasionet e Fleming, alpet dhe skitė.

Jetojmė vetėm dy herė, 1964

Ky ėshtė romani i 12-tė dhe i fundit qė Fleming arriti tė pėrfundonte para vdekjes sė tij tė hershme nė moshėn 56-vjeēare nė vitin 1964, pas njė jete plot duhan dhe pije alkoolike. Hėna ėshtė e errėt dhe e frikshme dhe mė nė fund Bond pėrballet me Ernst Blofeld. Fillimi i librit e gjen Bond nė depresion dhe tė shkatėrruar shpirtėrisht nga vdekja e nuses, Tracy. Pėr shkak tė gjendjes sė rėndė depresive tė Bond, M. i rijep licencėn pėr tė vrarė dhe e dėrgon me njė mision nė Japoni, ku ai takon njė perėndimor misterioz brenda njė kėshtjelle. Ai s‘ishte tjetėr veēse Ernst i maskuar dhe mė nė fund pas njė beteje tė pėrgjakshme, Bond arrin ta asgjėsojė armikun e tij tė vjetėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Ja librat e shndėrruar nė filma, qė kanė bėrė xhiron e botės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Luftar Paja: "Si rruar qethur" ėshtė komedia qė i mungonte skenės shqiptare
» Aksidenti i Xhorxh Majkėll, zbulohet makina luksoze e shkatėrruar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia-
Kėrce tek: