ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fjale te Urta

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:34 pm

Fjale te Urta


Ketu mund te thoni fjalet e urta qe i dini:)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:35 pm

Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre.


C' ke bere, do te ta bejne.


Dardha bie nen dardhe.


Dardha e ka bishtin mbrapa.


Dielli duket qe ne sabah (mengjes).


Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere.


Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:36 pm

S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull.

Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund.

Mos u mundo te nxjerresh dhjame nga pleshti.

Kur fjala del nga zemra, godet nƫ zemƫr.

Atij qƫ nuk e do, i thuaji: "Tƫ hyftƫ vetja nƫ qejf".

Floke gjate mendje shkurter

Mos i fryj zjarrit se tƫ djeg.

Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:36 pm

Ai qƫ do tƫ lozƫ dhƫmbƫt, duhet tƫ lozƫ dhe kƫmbƫt

Bisedat lindi nga mendimi; biseda pa mendim nuk ƫshtƫ bisedƫ, ƫshtƫ grindje.

Njeri i zoti nuk Ć«shtĆ« ai qĆ« sĀ“ka tĆ« meta, po ai qĆ« i pranon tĆ« metat e tij

Pƫr te qenƫ i lumtur nuk duhet vetƫm tƫ dish, por edhe tƫ duash.

Po dƫshirove tƫ duash njƫ njeri, ose tƫ dojƫ ai ty, takohu mƫ shpesh me atƫ.

Tradhtia, pa marrƫ parasysh shkakun, prapƫseprapƫ tradhti ƫshtƫ.

Ka shumƫ pƫrsona qƫ vezullojnƫ nƫ formƫ, por nƫ pƫrmbajtje janƫ hic

Ƈdokush e ka tĆ« drejtĆ«n e fjalĆ«s dhe kjo sĀ¹mund tĀ¹i mohohet askujt. I

lumtƫ atij qƫ ka durim tƫ dƫgjoj lloj-lloj budalliqesh me orƫ tƫ tƫra!

Ai qƫ tƫ gƫnjen tri herƫ radhazi dhe arrin prapƫ tƫ tƫ gƫnjej, atij i

pranohet aftƫsia e gƫnjimit, ndƫrsa ti duhet tƫ zgjohesh nga vƫrbimi i

besimit!

Ka raste kur njeriu nuk dƫshiron tƫ heshtƫ, por e keqja mƫ e madhe ƫshtƫ

kur nuk ke kujt tĀ¹i flasĆ«sh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:36 pm

Ai qƫ ndƫrton me djersƫ, mbron me gjak. JUG.

Ai qĆ« bahet i butĆ« si dele e hanĆ« ujqtĆ« .KOSOVƋ

As veshi tƫ mos mbajƫ plur, as kƫmba tƫ mos durojƫ gjemb. JUG

Bilbili te kafazi s'kĆ«ndon nga qejfi, po nga marazi .SHKODƋR

Breshka po ferrĆ«n don. KAVAJƋ

Buka e botĆ«s s'tĆ« ngop. KORƇƋ

Buka e botĆ«s, laku i kokĆ«s. SARANDƋ

Burri nuk shtrihet as pĆ«r sĆ« vdekmi. MIRDITƋ

Ƈdo mal e din barrĆ«n e vet. PRIZREN

Ƈdo njeri Ć«shtĆ« mbret nĆ« shtĆ«pinĆ« e tij. JUG

Ƈdo shpresĆ« fluturon me krahĆ«t e saj. JUG

Ƈ'hall ke, vĆ«shtroje. VERI

DasĆ«m pa mish nuk ka. KORƇƋ

Dasma do mish, lufta do gjak. ELBASAN

Dele e butƫ nƫ qafƫ tƫ ujkut. JUG
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:37 pm

Sa me shume te mesosh aq me shpejt ke per tu kujtuar se sa pak di
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:37 pm

Mos u dorezo kurre, sepse kur mendon se gjithcka ka mbaruar, eshte momenti kur gjithcka fillon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:38 pm

Me mire mos te kesh miq se sa ti kesh te keqinj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:38 pm

Pasuria eshte si uji i kripur:sa me shume pi,aq me shume etje ke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:40 pm

Te gabosh eshte njerezore, te ngulmosh ne gabime eshte marrezi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:40 pm

Nje sekret sa e mban ne vetvete eshte skllavi yt, po e the tek te tjere behesh skllav i tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:41 pm

E fshehta e jetes nuk eshte qe te bejme c'fare na pelqen por te na pelqeje ajo qe bejme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Mon Aug 11, 2008 9:41 pm

Kur njeriu beri gjithcka qe mundi edhe pse nuk arriti suksesin, mos e qortoni per deshtimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Tue Aug 12, 2008 12:27 am

Sado te ndryshojne format e jetes,mrekullia mbetet mrekulli ne menyren e vet.

me lehte eshte te japish nje puthje se ta harosh ate.

duro ditet me te idhta dhe te embela te jetes ,sepse durimi eshte me e mire se menquria

Me mire vone se kurre!!!

fjala qe del nuk hin brenda

Kam inat po nuk kam takat

Ai qė lakmon mė shumė, ėshtė gjithmonė i varfėr.

bukuria e njeriut esht sjellja ne shoqeri.


nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet

ujku qimen e ndrron po zanatin spo e harron dot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Tue Aug 12, 2008 12:49 am

kam pire per te te harruar e tani po te shoh dy here

haro te kaluaren qe ta jetosh te tashmen

i bukur eshte ai qe eshte i bukur ne shpirt.

jeta luan me ne, si daullja me kembet tona

Duhen shum men per tu shoqeruar me nje njeri pa men.

puthja e pare eshte himini i dashuris

Askush nuk bėhet aq i huaj sikur njeri qė dikur ke dashuruar.

Njeriu nė gotėn e parė merr rakin nė gotėn e dytė rakia merr rakin nė tė tretėn rakia merr njerin.

miku i mir nuk ėshtė ai qė ta fshin lotin,por ėshtė ai qė nuk tė lė tė qash

bėnu besnik por besė mos i zė askujt...

ku puno fiton ku shikon television syt i shkaterron kush i shikon femrat zoti cop mi cop e ben

me mire te mbreterosh ne ferr se sa sherbetor ne parajse

Aq me shum qe dashuron aq me pak mund te shpreh dashurin..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Tue Aug 12, 2008 11:47 am

Ujku qimen e nderone por zakonin se harrone!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LINA
Anėtarė i Zjarrte
Anėtarė i Zjarrte
avatar

Female
Numri i postimeve : 190
Age : 28
Registration date : 14/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Thu Aug 28, 2008 1:12 am

ta di biri sa e do baba...CMENEDET! :Crazy Jump:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
LINA
Anėtarė i Zjarrte
Anėtarė i Zjarrte
avatar

Female
Numri i postimeve : 190
Age : 28
Registration date : 14/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Sun Sep 07, 2008 3:04 am

dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi edhe nje dit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
LINA
Anėtarė i Zjarrte
Anėtarė i Zjarrte
avatar

Female
Numri i postimeve : 190
Age : 28
Registration date : 14/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Sun Sep 07, 2008 3:06 am

buzeqesh,ndonese buzeqeshja jote mund te jete e trishtuar,sepse me e trishtuar se buzeqeshja e nje njeriu te trishtuar eshte trishtimi i atij qe nuk qesh kurre!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Thu Sep 11, 2008 11:28 pm

NQS DO QE TE NJOHESH UJIN E LUMIT DUHET TE NGJITESH DERI TE BURIMI” -- THENIE IRANIANE --
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Thu Sep 11, 2008 11:29 pm

MIRSJELLJA NUK KUSHTONE GJE POR SJELL SHUME GJERA”

• “MIRESJELLJA ESHTE ĒELESI QE HAP CDO DERE”

• “KAM ARRITUR SUKSES SEPSE KAM DASHUR” -- NAPOLEONI –

• “TI BIESH MURIT ME KOKE ,DO TE THOTE SE AKOMA NUK E KE STUDJUAR MURIN”

• NJEREZIT JANE AQ DOMOSDOSHMERISHT TE MARRE SA DO TE KISHTE QENE NJE MARREZI TE MOS JENE TE TILLE.

• NUK KA ASGJE TE PAMUNDUR PER ATE QE DO TE NJIHTE MIRE GJERAT PER TU DHENE NJE ARSYE E CILA ESHTE E MJAFTUESHME PER TE PERCAKTUAR PSE JANE KESHTU.

• PA OREKSIN E PANGOPUR PER ZOTERIM DHE SUNDIM NJEREZIT , NUK DO TE KISHIN ME SHUME VLERE SE SA NJE KOPE QINGJASH TE BUTE.

• CDO NJERI DUKE NDESHUR KUFIJ NE PRETENDIMET E TIJ EGOISTE DHE RIVALE BENE QE TEK AI TE SHPERTHEJNE TALENTE TE FSHEHURA DHE MADJE NDIKOJNE QE TE PERPAROJE LLOJI NJEREZOR.

• E KEQJA ESHTE NJE ELEMENT I DOMOSDOSHEM PER REALIZIMIN E SE MIRES.

• TE TREGOSH ATE QE KA NDODHUR NE TE KALUAREN DO TE THOTE TE NENKUPTOSH SE PERTEJ KOHES QE KA RRJEDHUR , KA MBETUR DICKA QE JA VLEN TA TREGOSH.

• NJERIU ESHTE QENIE E SHQETESUAR QE PROJEKTON TE ARDHMEN MBI TE TASHMEN DHE E BALLAFAQON ME ATE QE E KA PARAPRIRE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Thu Sep 11, 2008 11:37 pm

# Hidhėroju dikujtė aq sa ka dituri.
# Ajo qė ke frikė tė gjen.
# Ai qė s’ka gojė, vdes pa ardh dita.
# Ai qė s’tutet me fjalė, s’tutet as me pushkė.
# Atė qė pėshtyn, mos e lėpij.
# Atė qė tė qėllon me gur, mos e qėllo me bukė.
# Ai qė hyn nė lumė edhe do laget.
# Burri flet pėrpara syve e jo pas shpine.
# Burri njė herė ka lerė, nji herė do tė vdesė.
# Burri o tė fal, o tė var.
# Burri s’matet me pėllėmbė po me zemėr.
# Burri o tė mbyt, o tė fal; i ligu as tė mbyt, as tė fal.
# Ēakallit lėshoi ujkun.
# Ēkul dhėmbin, tė tė shėndoshen kryet.
# Ē’pret nga ai qė trembet ngas hija e tij.
# Dajaku ka dalė nga xheneti. Kavajė
# Delen e mplakė frika nga ujku e gėrshėra.
# Derri do plumbin, nuk zihet me duar.
# Ditėgjati s’bėhet ditėshkurtėr me nėmė.
# Drunė e shtrėmbėr e djeg zjarri.
# Dhe kau i mirė po s’e ngacmove, s’tėrheq nė brazdė.
# Dhelprės me dhelpėri, ujkut me trimėri.


Edituar pėr herė tė fundit nga Davidon nė Thu Sep 11, 2008 11:42 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Thu Sep 11, 2008 11:37 pm

# E nxehta del me tė nxehtė, e ftohta me tė ftohtė, helmi me helm.
# Frika nuk e len lepurin me u majtė.
# Frika ruan vreshtin, bekēiu nuk ėshtė gjithnjė.
# Frika nuk e lė lepurin tė vėrė dhjamė.
# Fusha bėn baltė, mali bėn furtunė.
# Gozhda nxjerr goxhdėn.
# Gungaēit vetėm varri ia drejton samarin
# Guri i rrumbullkėt nuk zė vend.
# Gjalpin e ruan kripa.
# Gjersa tė mejtonet i mėnēuri, i marri mbaroi punėn.
# I madh ėshtė edhe plepi, por e fėlliqin sorrat
# Ku do tė dijė hėna se lehin qentė.
# Ku ngul hunė var hejbet.
# Ku rafsha mos u vrafsha.
# Kur i morėn armėt Lekė Dukagjinit, tha: “
# Kur ke zemėr ke edhe krahė.
# Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij.
# Kush kėrkon gjen.
# Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash.
# Kush ka dhėmbė tė fortė, breh dhe kockėn.
# Kush ka frikė nga hija e tij, le tė mos tundet nga vendi.


Edituar pėr herė tė fundit nga Davidon nė Thu Sep 11, 2008 11:44 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Thu Sep 11, 2008 11:40 pm

# Pushka don pushkėn.
# Pyet detin sa lumenj derdhen nė tė.
# Qeni i pangopur tė ha.
# Qeni i tėrbum do vra, se tėrbon dynjanė.
# Rrallė vritet burri qė ka shumė armiq.
# Si mjer peshkatari qė ka frikė nga lumi.
# S’ka qeder shqiponja, nga mushkonjat.
# Shqerra qė s’thėrret mėmėn humbet.
# Trimėria e kthen plumbin mbrapsht.
# Trimi e ka me vete fatin.
# Trimin vraje, po mos e shaj.
# Uji rrjedh pikė-pikė e ha gurin.
# Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet.
# Amanetin e mban toka.
# Amanetin as deti nuk e mban, e qet nė lėndinė.
# Besa asht ma e fortė se vdekja.
# Besa e burrit, pesha e gurit.
# Burri i mirė flet njė herė.
# Burri lidhet pėr gjuhe, kali pėr kapistre.
# Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala.
# Deti njihet nė valė, burri njihet nė fjalė.
# Ku ėshtė besa aty ėshtė dhe shpresa.
# Mos ki frikė nga hasmi, po nga miku i rremė.
# Nga del fjala del dhe shpirti.
# Po nuk e pate tė ligun brenda, nuk tė vjen nga jashtė.
# Ara ime varri im. LABERI
# Ardhin galat dhe prishėn folenė e bilbilit.
# Atdheu e nana nuk harrohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   Thu Sep 11, 2008 11:45 pm

Ē'i do qeni opingat.


Ē'ke nė xhep tė marin hop, ē'ke nė tru s'ta marrin dot.


Din mė shumė i vuari, sesa i mėsuari.


Dhelpra plakė i di shtigjet.


E di qeni ku fle lepuri.
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.


Guri i gdhendur hyn kudo.


Harabeli plak nuk rrehet me bukė.


Hoqėm dhe vuam, po diēka mėsuam.


I dogj plakės qumėshti, ta' po i frynė kosit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjale te Urta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Entela Safeti Kasi:Fjalė te Lirisė
» 30 FOTOT MĖ PREKĖSE TĖ TĖ GJITHA KOHĖRAVE
» Avni Hupi:Dy fjale per fisin Hupi
» Kėshillė nga Daut Demaku
» Fjalė tė Urta - Maturia; Besimi; Vepra

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia-
Kėrce tek: