ForumPortaliGalleryPytsoriKrkoLista AntarveGrupet e AntarveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 figura te kombit

Shko posht 
AutoriMesazh
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: figura te kombit   Mon Aug 11, 2008 11:01 pm

figura te kombit


Ismail QEmali

Ai lindi në Vlorë në vitin 1844 nga një familje me prejardhje çifligare. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, kurse gjimnazin në shkollën "ZOSIMEA" në JaNinë të Greqisë.




Me 28 Nëntor 1912, i fali shqiperise Pavarësine Kombëtare -Territoriale

Përkrah tij u gjendën patriotët më të mire shqiptarë. Këtë ngjarje e cila përbën në vetvete aktin më të madh historik të kombit shqiptar e përkrahën fuqishëm mendja dhe duart e forta të Isa Boletinit, Luigj Gurakuqit dhe një gupi të madh patriotësh shqiptarë. Nga Kosova përveç Isa Boletinit kishin ardhur edhe Mehmet Pash Deralla, Tafil Boletini, Dervish Mitrovica, Zenel Begolli, Halim Mus Bajgora, Ahmet Ali Llapi, Riza Beg Gjakova, Vehbi Dibra, etj.
Mbas pushtimit të gjatë rreth 500 vjeçar Otomano-Turk më në fund Shqipëria gëzoi pavarësinë e saj të plotë në trojet e saj duke valëvitur për here të pare mbas duarve të Skënderbeut Flamurin e Arbrit.

Flamuri që ngriti në Vlorë Ismail Qemali u qendis nga vajza vlonjate Marigo Posia.

Më në fund Shqipëria kishte Kryeministrin e saj të Parë me një Shqipëri të Pavarur.

Përpara kësaj ngjarjeje kaq të madhe qysh nga viti 1859 ai jetoi në Stamboll së bashku me familjen e tij nga ku u përpoq për percaktimin e një alfabeti të përbashkët të gjuhës shqipe dhe formimin e një shoqërie kulturore shqiptare.

Ai u zgjodh atje deputet i Perandorisë Osmane dhe përfaqësues i Sanxhakut te Beratit. Kërkesat e Ismail Qemalit për reforma demokratike e çuan atë në një konflikt të ashpër me qarqet konservatore të atëhershme të Stambollit.

Gjat periudhës së tij si deputet ai ndihmoi levizjen çlirimtare të bashkëatdhetarëve të tij dhe lehtesoi me sa mundej gjendjen e veshtire te popujve te shtypur te Perandorise.

Por keto nuk kaluan pa u vene re nga Porta e Larte e cila e denoi ate me internim duke e ndeshkuar per shtate vjet me rradhë.

Ne maj te 1900 per t'ju shpetuar ndjekjeve te Sulltanit ai u arratis nga Stambolli dhe u vendos ne Paris e me vone ne vende te ndryshme te Evropes prej nga vendosi edhe lidhjet me rrethet politikes se Levizjes Kombetare Shqiptare.

Ai Mbrojti pranë Komisionit Ndërkombëtar të Kontrollit dhe pranë Fuqive të Mëdha të drejtat e ligjshme të popullit shqiptar dhe tërësinë territoriale të vendit.

Në Vlorë kryesoi mbledhjen e Kuvendit Kombëtar e cila shpalli duke valevitur per here te pare mbas Gjergj (Skender Bej) Kastriotit, Flamurin e Pavaresise se Shqiperise se Pavarur.

Nga Ballkoni i Shtepise se Vogel historike ne Skele

Më 28 Nëntor te vitit 1912

u shpall

Pavarësia Kombetare-Teritoriale e Shqipërisë se Pavarur

Ai ishte burri me i Larte i Shtetit Shqiptar mbas Gjergj (Skender Bej) Kastriotit dhe Diplomati me Largpames i Politikes Shqiptare te te gjitha koherave.

Qeveria e kryesuar nga Ismail Qemalit në kushte shumë të vështira mori një varg masash në fushën e ekonomisë, të organizimit shtetëror dhe të kulturës kombëtare te cilat i hapën nje rruge te re Shqiperise se asaj kohe. Taban i cili ishte me i forti se kurre mbi te cilin ecen edhe sot e kesaj dite Shqiperia.

Qeveria e Ismail Qemalit ra ne Vitin 1914.

Vitet e fundit të jetës së tij Ismail Qemali i kaloi në mergim duke i perdorur ato deri na çastet e tij te fundit në dobi të çështjes shqiptare.

Nje pyetje me gerryen vazhdimisht mendjen:

Perse Shqiperia nuk diti t'i mbaj kurre prane vetes bijt e saj me te mire...?

Ai Vdiq në Itali në vitin 1919 dhe para se te mbyllte syte la nje porosi "nje amanet", i cili nuk u plotësua....

Me varrosni ne Kanine

Te kem Skelen perkashi, ...
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: figura te kombit   Mon Aug 11, 2008 11:01 pm

Mic Sokoli

(1839 - 1881)

Luftëtar i shquar i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit. Lindi në Fang të Bujanit, Rrethi i Tropojës, në një familje patriotësh. Udhëhoqi njësi të mëdha luftarake të Lidhjes në shumë beteja. Mori pjesë në luftimet e Gjakovës kundër Mehmet Ali Pashës, u dallua në betejën e Nokshiqit kundër agresorëve malazezë, luftoi në Plavë e Guci, në Hot, Grudë, Tuz, Prizren, Gjakovë, Ferizaj, Gjilan, Shkup.

Në betejën e Slivovës (prill 1881) kundër forcave osmane të Dervish Pashës kreu një akt trimërie të rrallë duke i vënë gjoksin topit të armikut dhe ra heroikisht në fushën e betejës ne vend te vriste luftetaret qe operonin topin.
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: figura te kombit   Mon Aug 11, 2008 11:01 pm

qemal stafa



Qemal Stafa (Brutus) lindi në Elbasan më 20 mars të vitit 1920 në një familje patriote; vdiq më 5 maj 1942. Ishte figurë e shquar e lëvizjes dhe e Luftës ANÇ. Nxënës në gjimnazin e shtetit të Shkodrës, hyri në një nga celulat e qytetit, mori pjesë në lëvizjen revolucionare të rinisë, u bë një nga drejtuesit e shoqërisë jashtë shkollore Besa Shqiptare. Në Tiranë u lidh me Vasil Shanton, u organizua në GK të Shkodrës (1937) dhe së bashku me Vasil Shanton zhvillon veprimtari revolucionare, lidhet me punëtorët, organizon aksione të rinisë shkollore. Në janar 1939 u arrestua e u dënua me burgim nga gjyqi që regjimi i Zogut.

Në gjyq nga i akuzuar u kthye në akuzues i regjimit e rendit feudalo-borgjez. Në prag të pushtimit fashist të Shqipërisë arratiset nga burgu dhe bashkë me Vasil Shanton organizon qëndresën antifashiste, punon pa u lodhur për tërheqjen e rinisë në luftë kundër pushtuesit të huaj. Vijoi përkohësisht studimet në Itali dhe pas kthimit në atdhe u hodh në ilegalitet.

Kreu me sukses shumë detyra të rëndësishme për organizimin e forcimin , për luftën e armatosur kundër pushtuesve fashistë e tradhtarëve të vendit, për demaskimin e shpartallimin e elementëve përçarës etj. U rrethua nga fashistët në Tiranë dhe duke luftuar heroikisht u vra në 5 maj 1942. Është përfolur se Enver Hoxha kishte gisht në vrasjen e tij
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: figura te kombit   Mon Aug 11, 2008 11:02 pm

Mujo Ulqinaku
Mujo Cakuli

(1896 - 7 Prill 1939)

Një ndër luftëtarët e parë më të shquar dhe organizues i qëndresës së armatosur kundër pushtimit fashist italian në prill 1939, Hero i Popullit. Lindi në Ulqin në familjen e një detari të varfër. Që në moshë të vogël hyri muço (ndihmës detar) dhe më vonë punoi si detar në Shkodër e në Durrës. Si nënoficer në një nënrepart të marinës në Durrës, ditën e agresionit fashist italian kundër Shqipërisë u vu menjëherë në krye të detarëve të braktisur nga oficerët tradhtarë dhe organizoi me ta e me vullnetarë të tjerë qëndresën e armatosur në portin e Durrësit. Mujo Ulqinaku luftoi me trimëri e guxim të rrallë, duke vrarë e plagosur dhjetëra fashistë. Ra në luftim të pabarabartë në mbrojtje të atdheut më 7.4.1939 duke u bërë shembull i lartë patriotizmi e atdhedashurie.
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: figura te kombit   Mon Aug 11, 2008 11:02 pm

ISMAIL KADARE

Ismail Kadare lindi n qytetin e Gjirokastrs. Atje ai kaloi fmijrin dhe kjo la gjurm t thella n gjith jetn dhe krijimtarin e tij. Shkolln e mesme e kreu n gjimnazin "Asim Zeneli". M pas kreu studimet e larta n Fakultetin e Historis e t Filologjis n Universitetin e Tirans, pastaj n Institutin "Gorki" t Letrsis Botrore n Mosk. Kto studime iu ndrpren pr shkak t krizs politike ndrmjet Shqipris dhe ish Bashkimit Sovjetik. Kadareja ka punuar n gazetn "Drita", pastaj drejtoi revistn "Les letres albanaises". S fundi punonte n profesion t lir. I.Kadare ka qen dhe sht protagonist i jets politike dhe i mendimit t vendit qysh prej viteve '60. N fund t vitit 1990, dy muaj pas rnies s shtetit diktatorial, Kadare u largua s bashku me familjen n Paris, por mbajti lidhje mjaft t shpeshta me Shqiprin. Ismail Kadare sht nj nga personalitetet m t shquara t kulturs shqiptare, ambasador i saj n bot. Kadare sht shkrimtari q i ktheu mitet legjendare n realitet, shkrimtari q bri histori prej prehistoris; pa rn n kundrthnie me vetveten dhe gjykimin modern, ai arsyetoi estetikisht n mnyr t prkor dhe pr kohn absolute. N Shqiprin e ndodhur n udhkryq vepra e Kadares ka qen dhe mbetet nj shpres apo nj ogur i bardh pr t.
Ismail Kadare sht autor i shum veprave n poezi e proz, laureat i shum mimeve kombtare, kandidat i mimit Nobel pr shum vite me radh, antar i Akademis s Shkencave t Shqipris dhe Antar i Akademis Franceze t Shkencave Morale.
Vepra e Ismail Kadares sht prkthyer n 32 gjuh t huaja duke arritur kshtu nj rekord t prhapjes n tr botn e qytetruar.

POEZIA E KADARES
Poezia e Ismail Kadares sht nj prej zhvillimeve m novatore n vjershrimin shqip gjat nj gjysm shekulli. Ajo shprehu vendosmrin e shkrimtarve t brezit t viteve '60 pr t realizzar qllime estetike t ndryshme prej paraardhsve.
Frymzime dialoshare (1954), ndrrimet (1957), Endrr industriale (1960), Shekulli im (1961), Poem e blinduar (1962), Prse mendoben kto male (1964), Shqiponjat fluturojn lart (1966), Motive me diell (1968), Koha (1976), Shqipria dhe tri Romat, prbjn titujt kryesor t veprs poetike t Kadares.
Ismail Kadare, ndryshe nga Agolli, n periudhn e par t krijimtaris s tij, u trhoq pas poems epiko-lirike. N prirjen e prgjithshme ai nuk u shkput prej fryms monumentalizuese t poezis s mparshme, por e kushtzoi kt me tipin e njeriut shqiptar, t historis s tij kombtare, t fatit t tij npr shekuj. Thuajse n t gjitha poemat e shkruara n vitet '60 -'70 ka nj grshetim t mjeteve t reja t t shprehurit me mnyrn tradicionale t t vshtruarit t jets dhe t historis:

Po s'ndrron ai kurr
Art i skulpturs
Gnjeshtrn mbi mua ka ngrr prgjithnj.
I mbrthyer n dshmin e saj t rrem
T vrtetn kujtoj dhe qaj pr t.
(Laokonti)

Poezia e Kadares, ndryshe prej prozs s tij, sht prgjithsisht e qart, pa ekuivoke, shpesh marciale, thuajse prher optimiste. Ajo, n kritikn zyrtare, sht pritur si pasurim problematik i poezis shqipe, veanrisht me temn e qndress shumshekullore t popullit shqiptar n rrugn e tij t gjat t historis. Poezia e Kadares sht poezi e sfidave t mdha shqiptare. Ajo sht e prshkuar nga qndrimi hyjnizues ndaj historis kombtare, ndaj lavdis s tyre, ndaj toks s t parve, ndaj gjuhs shqipe.
Qndresa hyn n poezin e Kadares qysh prej kohrave antike, deri n periudhat m t afrta t historis. Vemas ajo lidhet me "motin e madh", t epoks s Gjergj Kastriotit; por Kadare hyjnizoi nj periudh m t hershme se kjo, q ishte mitizuar m hert prej Rilindjes Kombtare: periudhn e humanizmit evropian (si mendon shkenca e historis, kjo periudh e gjeti Shqiprin n t njjtn shkall zhvillimi me ann tjetr t Adriatikut), e cila pati shprehjen e saj dhe n njeriun dhe qytetrimin shqiptar:

Njzet e katr luftra bri,
Njzet e katr vdekje theu.
ka mangut linte ditn Gjergji,
Plotsonte natn Sknderbeu.
(Portreti i Sknderbeut)

Prgjithsisht poezia e Kadares sht e sunduar prej mitit t s shkuars, evokimit t lavdis s dikurshme. Kadare synon, prmes poezis s tij, ta liroj njeriun shqiptar prej akuzash q e kan ndjekur ndr shekuj, duke prfshir akuzn si popull i lindur me instinktin e lufts dhe t mercenarizmit, binjak me armn dhe peng i saj:

Dhe kur binin n prille a n vjeshtra
Npr brinja t shtrir, npr lugje,
Si me zjarre t vegjl t ptjetshm
Era loste me xhufkat e kuqe.
(Nisja e shqiptarve pr n luft)

Poema epiko-lirike shqipe arriti nj nivel t lart afirmimi me vepra t tilla t I. Kadares, si "Prse mendohen kto male" dhe "Shqiponjat fluturojn lart", pastaj me "Shekulli i 20-t", "Poem e blinduar", "Shqipria dhe tri Romat" e vepra t tjera.
Poezia e Kadares sht e prirur drejt sintetizmit dhe abstraksionit. N kt cilsi poezia e Kadares t sjell ndrmend vjershrimin e Migjenit. Sintetizmi shfaqet n mungesn e fardo subjekti apo elementi t subjektit. Poemat e Kadares, prgjithsisht poezia e tij, jan art mendimi, pa elemente t rrfimit (narracionit). Si t tilla, si poema mendimi, ato ofrojn shumsi leximesh, n koh dhe n miedise t ndryshme.
Kadare n problematikn e poezis shqipe, krijoi emrtesn e "tems s madhe". dhe jo vetm kaq, ai e ktheu n mit at, duke e br mbizotruese n jetn letrare t vendit pr m shum se dy dekada. Para s gjithash poezin e Ismail Kadares e intereson ajo q shpesh quhet gojdhn kombtare ose mit i origjins. Sfidat m t rndsishme t historis s popullit shqiptar jan stacione t poezis s tij.
Kadare i shkroi disa prej veprave t tij m t rndsishme n vargje t lira, duke prvetsuar vlera t rndsishme t vjershrimit tradicional, prej De Rads deri tek Migieni. N fillimet e veta ishte i ndikuar prej poezis ruse, vemas prej Majakovskit. Poezia intime e Kadares sht mjaft e ngroht, e drejtprdrejt, nj bashkbisedim me t dashurn q prgiithsisht sht larg si vend apo si koh:

Do shkoj t ulem prmbi pellgjet,
T pi n gjunj duke rn,
N gryk e di q do m ngelet
I ftohti medaljon i hns.

Gjithashtu poezia intime e Kadares prshkruhet nga malli pr qytetin e lindjes, pr njerzit q lan gjurm n fmijrin e tij,
pr atdheun kur ndodhet larg tij, pr kohn studentore, vajzat dhe rrugt e Mosks kur sht n atdhe, e mbi t gjitha, pr vajzn q le gjurm n shpirtin e tij, por q prgjithsisht ndodhet larg.

RAPORTI NDRMJET JETS DHE VDEKJES
Raporti midis jets dhe vdekjes, midis t gjallve dhe varreve, midis brezit q shkoi dhe atij q vjen, nj nga raportet m thelbsore t qenies njerzore, prbn nj rregullator t mbifuqishm t gjith yllsis s veprave t Kadares. Synimi parsor i do letrsie serioze q t qndroj mbi kohn dhe hapsirn zuri vend kryesor q tek romani "Gjenerali i ushtris s vdekur". Ky roman i kushtohet misionit t nj shtabi ushtarak t gjall, i cili duhet t'i bj nderet e fundit nj armate t tr ushtarsh t mbuluar me dh. Vlera e jets, mimi i vdekjes, taksa e gjakut, varrimi dhe zhvarrimi, muranat anonime dhe piramidat hijernda, ringjallja dhe rivdekja (rivrasja), arka e hirit dhe dosja e zez, kamarja e turpit dhe prmendorja e nderit, harrimi dhe prjetsia, vetflijimi dhe kurbani, trupi dhe hija (fantazma, sozia, spiritus), jan nocione themelore artistike t shkrimtarit.
N mnyr t veant vdekja prbn nj zgjedhje t dendur t autorit pr t dhn qndrimin e tij ndaj jets njerzore. Ajo paraqitet n form individuale dhe kolektive, natyrore dhe heroike, t mirqen dhe t sajuar. Ajo vjen nga fati, nga hakmarrja, nga lufta, nga gjyqi, nga smundja nga mplakja; n t gjitha pamjet e saj, si ndrprerje e zakonshme e jets, si shpagim pr vdekjen e tjetrit, si prurje e lngats, si varje apo pushkatim nga shteti, si zvarrisje apo linim nga hakmarrja.
"Gjenerali i ushtris s vdekur", vepra q i dha njohjen ndrkombtare Kadares, nuk sht e para q trajton raportin midis jets dhe vdekjes. Qysh tek "Balada e zhvarrimit", kushtuar fatit pas-vdekjes t prijsit arbr Gjergj Kastrioti, duket qart prirja pr t zbuluar, nprmjet qndrimit ndaj varrit, kulturn nga barbaria, dhunimin nga shenjtrimi, sundimin e t vdekurve mbi t gjallt.
N tregimin "E krehura", vdekja dhe varret, n heshtjen e tyre, marrin vler fisnikruese. Njeriu q edhe me vdekjen dshiron t tregoj dinjitet dhe fuqi shpirtrore ka nj varr t thjesht, pa shenj, n nj knd t padukshm t varrezave verilindore t kryeqytetit, ndryshe nga shum t tjer, q, n prputhje me hierarkin zyrtare mbitoksore, mbajn mbi krye statuja, ornamente, lule dhe figura. Por ata nuk kan br m shum se Egla e vogl pr Shqiprin dhe s'kan asnj merit pr t qen t diferencuar edhe prpara vdekjes e varrit. Nprmjet varreve Kadareja ka stratifikuar gjith shoqrin shqiptare, n kuadrin e s cils veprojn personazhet e tij.
Shtreszimi i shoqris n veprn e Kadares fillon me varret pa emr, me muranat e thjeshta n gryka malesh e pusish, me varrezat e zakonshme shqiptare, pran kishs, rrethuar me selvi; pr t vazhduar m tej me prmendoret dhe lapidart, me varret e shenjtruar pr motive patriotike, si jan varret e dshmorve (le t kujtojm, pr shembull, varrin e veant t Alush Tabutgjatit; varrin e Sknderbeut ose edhe t pashait turk n Orikum) dhe pr t prfunduar me piramidn e faraonit Keops ose arkn e hirit t trupit t djegur t u En Lait, q, sipas testamentit t tij, u derdh mbi hapsirn ndrkontinentale t Kins, pr ta pushtuar me frymn e vet.

Ismail Kadare sht nga personalitetet m t shquara t letrsis shqiptare. Me veprn e tij, q ka shnuar nj numr rekord t prkthimeve (n rreth 32 gjuh t huaja) ai e bri t pranishme Shqiprin n bot, me historin dhe me kulturn e saj shekullore.
Kadareja q n vitet '60 shnoi kthes n letrsin shqiptare me poezin dhe prozn e tij. Brenda potencialit t tij krijues jan mitet dhe legjendat, e shkuara dhe e ardhmja, raportet e prkohshmris dhe t prjetsis, dramat e kaluara dhe ato t tashmet, veset dhe virtytet shqiptare, kullat dhe pallatet moderne, qndresa dhe humbja, zhdukja dhe ringjallja, t gjitha labirintet e jets dhe t vdekjes. Duket sikur asgj ka sht shqiptare, nuk mund t'i shptoj syrit t shkrimtarit t madh.
E gjith vepra e Ismail Kadares q nga botimi i par deri te i fundit ndrit nga mesazhi dhe shpresa pr nj Shqipri t barazuar me shtetet m t qytetruara t bots, sepse asktu e meriton, ndihet t pohoj autori.
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content




MesazhTitulli: Re: figura te kombit   

Mbrapsht n krye Shko posht
 
figura te kombit
Mbrapsht n krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ramadan Emini:5 MAJI, DITA E DSHMORVE T KOMBIT...
» Ramiz Drmaku:VARGJE T MBUJTURA ME ZRIN E LIRIS DHE NDRGJEGJEN E KOMBIT
» Ramiz Drmaku:KOSOVA, TAHIR ZEMAJ DHE KORBAT E KOMBIT
» HYRE EMINI - MIRA, DESHMORE E KOMBIT
» Frank Shkreli: Bashkimi i Kombit - Enderra qe nuk shuhet

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia :: Historia Shqipetare-
Krce tek: